Pająk w Senniku Symbolicznym

Pająk jest symbolem cienia, a największym cieniem człowieka jest śmierć. Śmierć to także odrzucenie, poronienie i zakończenie. W pozytywnym aspekcie są to narodziny. Narodziny wraz ze śmiercią tożsame są z Plutonem. Można zatem napisać, że pająk jest symbolem Plutona, a pośrednio jest symbolem sił rządzących Księżycem, bo Pluton zawsze ‘karmi’ Księżyc, wiedzę o sobie. Pluton jest symbolem kreacji ogromnej, wieńczącej, która potrzebuje czasu, by powstać oraz czasu, by dojrzeć. Jak dziecko, które początkowo rozwija się w łonie matki, a następnie pod opieką rodziców dojrzewa. Podobnie zatem pająk buduje swoją sieć długo, ale gdy już zostanie zbudowana, działa samoczynnie. Wciąga i zatrzymuje swe “ofiary” w sobie. 

Cieniem nazywa się ogólnie wszystkie cechy osobowości, które zostały w jakikolwiek sposób wyparte, zwykle ze względu na schematy myślowe i kulturowe. Ja dodatkowo wyróżniam cienie – roboty. Nie są to cechy, które nasza Jaźń wypiera w lęku, ale takie, których użycie i zdrowe wyrażanie wymaga jakiś nakładów pracy, jak choćby zmiany diety, czy douczenia, albo działania. Przy wszystkich cieniach jednak podświadomość działa niczym pająk. Tworzy sieć, oplata wszystko nakładami tłumaczeń i schematów, aby zasłonić prawdziwe źródło problemu. Jego odkrycie bowiem zmusza do kreacji i działania. Do przezwyciężenia własnych lęków i wygodnictwa. Pająk we śnie będzie zatem wskazywał na cień, który owinięty jest sporą dozą iluzji, wymówek, lęków i przede wszystkim niechęci do działania. Do poznania. Pająk w Senniku Symbolicznym to zwiastun wejścia w poznawanie cienia, który będzie – przy systematycznej pracy – powoli wychodził z sieci kłamstw i iluzji, by w etapie końcowym odkryć praprzyczynę lęku i niechęci. U jej źródła zaś zawsze leży odrzucenie, choć w różnych jego formach. 

Spis treści

Sennik Symboliczny – widzieć pająka

Pająk we śnie oznacza generalnie wyparty potencjał, z którym człowiek świadomie nie potrafi się zmierzyć. Wszystko, czego nie chcemy / nie potrafimy w sobie zauważyć i wykorzystać w codziennym życiu, schodzi do podświadomości. Oznacza to, że dalej jest przez nas wyrażane, ale nieświadomie, a przez to i negatywnie, czego oczywiście w sobie nie widzimy. Stąd zjawisko i nazewnictwo cienia. Ujrzenie pająka we śnie pokazuje przede wszystkim moment zderzenia się z własnym cieniem, poprzez spotkanie, odpowiednią sytuację, a może nawet i zrozumienie. 

Niekiedy bywa i tak, że ujrzenie pająka we śnie oznacza moment spotkania z postacią, która będzie przejawiać potencjał pająka i zechce wciągnąć nas w swą sieć. Podświadomość daje nam tymczasem znać, by zwrócić uwagę na daną osobę, albo i sytuację, w której mogą kryć się istotne informacje, dotyczące nas samych. Jest to swoiste ostrzeżenie – oto dzieje się coś ważnego, co wymaga naszej uwagi! Ostrzeżenie może także dotyczyć danej postaci. Śniący powinien zwrócić na nią uwagę, ale niekoniecznie ma się dać uwikłać w jej sieć.

Sennik Symboliczny – wielki pająk

Im większy pająk we śnie, tym większy cień. Tym większy wypierany potencjał. Tym większy także lęk mu towarzyszy. Wielki pająk we śnie, zwłaszcza czarny, będzie wskazywał na świadomość, która obarczona jest wielkim lękiem (niezrozumieniem) i dlatego od niej uciekamy. W tym czasie – związanym ze snem – mogą do nas zawitać pewne nieprzyjemne zdarzenia, które będą próbowały wydobyć na wierzch naszego cienia. Zdarzenia, bądź ludzie, którzy często stanowią dla nas lustra. Wszystko to zadziewa się po to, by zmotywować śpiącego do podróży w głąb siebie. Tam bowiem kryje się wiedza, który neutralizuje lęk. 

Sennik Symboliczny – pająk chodzący po ciele

W zbiorowej podświadomości utrwalił się lęk przed owadami, które mogłyby wędrować po naszym ciele, wywołując nieprzyjemne dreszcze. Ciało zaś jest sferą odczuć oraz kreacji. Bez ciała nie ma tworzenia, ani działania. Pająk chodzący po ciele we śnie obrazuj zatem nasz lęk, związany z ciałem, kreacją i działaniem. Jeżeli tylko odczuwamy pająka na ciele, ale go nie widzimy, przeczuwamy bliskość ciemności. Boimy się jej, nie zawsze słusznie. 

Jeżeli uda nam się zauważyć pająka we śnie, warto zwrócić uwagę na części ciała, po których wędruje. Obszary dłoni będą wskazywały na kreację – pisanie, malowanie, rzeźbienie, albo coś, czego podświadomie pragniemy i co ma związek z dłońmi. Nogi zaś wskażą nam zahamowania w poznawaniu, w dążeniu do celu i wyjściu do świata. Brzuch natomiast powinien zatrzymać naszą uwagę na owocach naszej pracy. Gdzieś tu bowiem może kryć się lęk przed zakończeniem jakiegoś obszaru naszej działalności. Zakończenie bywa procesem wyjściowym do narodzin tego, nad czym pracowaliśmy przed dłuższy okres. 

Sennik Symboliczny – pajęczyna

Pająki w snach występują najczęściej podczas relacji Księżyca zbiorowego do naszego Plutona, albo dodatkowo do symbolu planety, z którą połączony jest nasz cień. Podążając za Księżycem, który będzie opuszczał relację do drażliwego ciała niebieskiego na indywidualnym nieboskłonie, albo będzie wchodził w pożądaną relację, możemy śnić, iż wydostajemy się spod władzy pająka, albo / i że oczyszczamy się z pajęczyn. W sieć pająka wchodzimy nie tylko podążając za teoriami, bądź iluzjami innych. Podobnie postępujemy krocząc za własnym cieniem, próbując go zgłębić w sposób usilny.

Pajęczyna ma to do siebie, że im bardziej próbujemy się z niej wydostać – zgłębić cienia – tym bardziej się zapętlamy i ograniczamy nasze ruchy. Im bardziej się szarpiemy, walcząc o oddech, tym szybciej się wypalamy i zatracamy rozeznanie. Pogrążamy się w iluzji, co niekiedy może być wstępem nawet do choroby psychicznej. Na pająka należy poczekać spokojnie. To główna lekcja pracy z cieniem: odpuszczanie i poddawanie się prowadzeniu przestrzeni. Należy dać sobie czas, podczas którego zrozumienie będzie do nas przychodzić stopniowo, budując naszą świadomość, a wraz z nią gotowość. Gotowość na poznanie cienia i wyrażenie go w pozytywie, bez kolejnych iluzji, które zniszczą nasz dotychczasowy świat.

Sennik Symboliczny – pająk na pajęczynie

Wbrew pozorom to dość dobry symbol senny. Zwykle pokazuje się nam, gdy już zostaliśmy wplątani w pajęczynę i jesteśmy na drodze ku odkrycia własnej ciemności. Pająk na pajęczynie we śnie zwiastuje rozpoznanie potencjału. Rozpoznanie odbywa się jeszcze w lęku i niepewności, o czym świadczy sama pajęczyna, ale stąd już niedaleko do odczarowania tego, co przeszkadza w pełnym życiu. Dodatkowo sen ten pokazuje, że cień przychodzi do nas, a nie my do cienia. Z tym aspektem może wiązać się zatem ludowa wiara w pająka, jako symbol przeznaczenia.

Sennik Symboliczny – pająk symbolem przeznaczenia

Zmierzenie się z własnym cieniem zawsze jest rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Potencjał, który rodzi się w ciemności wyznacza nową ścieżkę życiową, nowy cel, a często i powołanie. Odczarowanie blokady – bo tym w rzeczywistości jest wewnętrzna ciemność – to otworzenie się na potężną dawkę energii, która dotychczas była z jednej strony hamowana, z drugiej marnotrawiona na nieświadome zachowania i działania. Nic więc dziwnego, że pająk we śnie dla wielu będzie wróżbą wzbogacenia się. Bogactwo bowiem to energia życiowa, a wyzwolenie jej określa nasze przeznaczenie, drogę, którą zaczynamy świadomie i samodzielnie podążać. 

Sennik Symboliczny – tkanie pajęczej sieci

Tkanie pajęczej sieci we śnie odnosi się do budowania podwalin własnej wiedzy oraz indywidualności. Każdy pająk, zanim zacznie przyciągać własnym rozumieniem świata, musi wyrazić się na zewnątrz poprzez zbiór uporządkowanych informacji i poczynań. Uporządkowanych wniosków, które budują wiedzę. Potrzebne są ku temu duże nakłady pracy oraz czas.
Sieć pajęcza we śnie to także tworzenie własnej siatki powiązań, budowa fundamentów, składających się z przyjaciół i znajomych w sferze prywatnej, a także z fachowców i specjalistów w sferze zawodowej. Wszystko to jednak wchodzi w poczet fundamentów życia, nad którymi pracować powinniśmy systematycznie i wytrwale. 

Sennik Symboliczny – pająk czarny, pająk biały

Czarny pająk odnosi się do naszej podświadomości. Czerń to pustka, odpoczynek, a co za tym idzie: bierność. Czarny pająk we śnie wskazuje zatem na potencjał, który jest nieużywany i znajduje się w ukryciu, który z czasem, wraz z pracą z podświadomością, będzie wychodził z ciemności. 
Biały pająk natomiast jest cieniem odczarowanym, a zatem takim, który został w nas uświadomiony. Biel jest bowiem podstawą świadomości. Jest Słońcem w Astrologii Symbolicznej. Może być jednak wyidealizowana, a nawet otoczona iluzją. Biel jest zawsze pierwszym, niezbędnym krokiem do pełnego zrozumienia – jest natchnieniem do dalszej pracy z ciemnością.

Biały pająk we śnie może się zatem odnosić do pewnej formy idealizowania cienia, zachwycenia się potencjałem, który się wprawdzie ujawnił, ale jeszcze nie został poznany. Występuje tutaj także ryzyko przeintelektualizowania, co związane jest zwykle z iluzją na temat, kim i czym tenże cień jest. Od tego momentu czeka nas jeszcze wiele etapów, dzięki którym nasz potencjał powoli będzie pozbywał się nakładek iluzji i lęków aż do pełnej wiedzy o nim i o tym jak, z niego umiejętnie korzystać. Etapy te bardzo często wyznaczają kolory i numery czakr, które tożsame są z Kryształem Energetycznym.

Sennik Symboliczny – żółty pająk

Kolor żółty jest charakterystyczny dla siódmej czakry na Krysztale Energetycznym, dla Urana według Astrologii Symbolicznej. Jest to kolor ego, ale także bycia ze sobą i dla siebie, wydzielenia, samowystarczalności i pewnej dozy osamotnienia, która jest potrzebna, by zajrzeć w głąb siebie. Żółty pająk we śnie może zatem sygnalizować wejrzenie w cień. To czas, kiedy, zajmując się sobą, własną podświadomością, zaczynamy dostrzegać rządzące nami schematy. Jeszcze nie mamy wprawdzie pełnej świadomości jak wyjść z sieci kłamstw i usprawiedliwień, ale w dali zauważamy już cel.

Kolejną możliwą interpretacją, łączącą się jednak z pierwszą, jest uznanie własnego ego za cień. Żółty pająk we śnie pokazuje bowiem pająka jako cień, a zarazem kolor, którego ów cień dotyczy. Ego spotyka się w naszej kulturze z ostrą krytyką, ale w swym znaczeniu pozytywnym to przecież umiejętność zatroszczenia się o siebie i stawiania własnych potrzeb na równi z potrzebami innych. To także bardzo ważna umiejętność bycia dla siebie, dzięki której jest możliwe poznanie, wyznaczenie celów oraz odkrycie powołania. Dzięki ‘ego’ potrafimy zadbać o własne zasoby emocjonalne, energetyczne, a także zwyczajnie finansowe. Wyparcie tych cech tworzy ogromnego cienia, który nieświadomie może przejawiać się jako narcyzm, albo skrajna uległość i zatracenie własnej osobowości.

Sennik Symboliczny – pająk tarantula

Tarantula jest znana ze swego jadu, który nie jest zwykle zagrażający życiu człowieka, ale bywa bardzo bolesny. Pająk tarantula we śnie nawiązuje zatem do kolejnego potencjału śniącego. Jest to uświadamianie, które w formie cienia bywa bardzo bolesne dla postronnych, albo samego śniącego. Jad jest bowiem symbolem raniących słów, które – niezależenie od tego, czy prawdziwe, czy nie – czynią pewne spustoszenie w podświadomości człowieka. 

Pająk tarantula we śnie nie zawsze musi odnosić się do potencjału śniącego. Bardzo często może wskazywać na jednostki i sytuacje w naszym życiu, w których jesteśmy narażeni na jad ze strony otoczenia. Tym samym wzywa on do zadbania o siebie, o obronę własnych granic. Przewrotnie, właśnie w ten sposób, broniąc siebie, możemy wydobyć na zewnątrz potencjał Tarantuli: możemy zacząć uświadamiać osoby, które obdzielają na nas jadem. Uświadamianie to jednak powinno mieć cechy pozytywne, jak choćby szczere opowiedzenie o tym, że ktoś / coś nas rani. 

Sennik Symboliczny – pająk Czarna Wdowa

Pająk Czarna Wdowa jest o tyle nietypowy, że kojarzy się głównie z zabijaniem męskich partnerów, z tłamszeniem ich. Pajęczyna jest tutaj symbolem drugorzędnym. Pająk Czarna Wdowa we śnie to przede wszystkim walka z energią męską w sobie, albo / i walka z osobnikami, przejawiającymi energię męską w życiu. Są to przede wszystkim mężczyźni, ale również prężnie działające kobiety. Czarna Wdowa bowiem wykorzystuje zasoby innych, by na nich wspiąć się do upragnionego celu, a następnie niszczy konkurencję.

Sennik Symboliczny – pająk gryzący

Pająk gryzący we śnie jest obrazem wejścia niemiłej świadomości w ciało. Niemiłej świadomości, a zatem cienia. Pająk bowiem, gdy wgryza się w ciało, sugeruje niecierpliwość w wyrażaniu danego potencjału, wiedzy, czy cechy. Wyrażanie, czy też używanie potencjału / cech jest parafrazą wejścia świadomości w ciało. Warto zauważyć, że ugryzienie dzieje się wbrew woli śniącego. Niechciana świadomość przychodzi zatem gwałtownie i znienacka. Śniący nie ma na nią wpływu.

Sennik Symboliczny – pająk bez nóg

Pająk bez nóg we śnie pokazuje nasze częściowe odkrycie prawdy o sobie, albo generalnie wiedzę, która pozwala nam nie tyle wyjść z iluzji, co sobie z nią poradzić w danym momencie. Brak nóg to brak poruszania się na pajęczynie. Przestajemy się zatem powoli bać drapieżnika i tego, co reprezentuje. W dalszym ciąg jawi się nam groźnie i odpychająco, ale przestajemy od niego uciekać. Tym samym przestajemy zapętlać się w chaosie poszukiwań własnego cienia.

Sennik Symboliczny – zabić pająka

Zabicie pająka we śnie wiąże się z poznaniem tego, co tworzy naszą ciemność. To gwałtowne uświadomienie i wyjście z iluzji poprzez własne działanie i dążenie do prawdy. To także pewna forma agresji, ale dobrze spożytkowana, która nie toleruje lęku i stara się z niego jak najszybciej wyjść, poprzez doświadczenie.

Sennik Symboliczny – pozytywne aspekty pająka

Im większy pająk we śnie, tym większy cień. Im większy cień, tym większy potencjał. Cienie-roboty rzadko pojawiają się w snach jako pająki. A zatem chodzi zwykle o symboliczny potencjał, jaki ukrywa się pod postacią pająka. Im większy potencjał, tym większa moc, którą musimy nauczyć się zarządzać i tym dłuższy czas oczekiwania na wyjście potencjału z cienia.  Nie należy przyspieszać tego procesu, ani wymuszać świadomości. Każde wymuszenie może bowiem trafić na niegotowość w nas, co zwykle kończy się bolesnym rozbiciem iluzji. To z kolei może skutkować zahamowaniem i odejściem od procesu, a nawet depresją i wypaleniem. 

Sam pająk jako symbol pokazuje zdolność zjednywania sobie przychylności oraz energii ludzkiej. W tym celu tworzy sieć. Należy pamiętać, że pająk tworzy przede wszystkim własną sieć, a z nią własny system. Wejście w pajęczynę jest wejściem w iluzję drugiego człowieka. Iluzję, z której nie ma wyjścia bez poznania własnego systemu i odkrycia cienia. Każdy, kto wplącze się w pajęczą sieć, będzie skonfrontowany z systemem, z którego następnie musi wyjść, wykształcając własny system wartości i postępowań. Jest to zwykle droga niełatwa i bolesna, która jednak prowadzi do odkrycia siebie. Do przebudzenia. Można zatem napisać, że pająk kusi nas i wciąga w iluzję. Tym samym jednak rozpoczyna w nas proces wędrówki w głąb siebie, ku uzdrowieniu. Pająk we śnie pokazuje zatem czas wejścia na drogę samodzielności i indywidualności.

Sennik Symboliczny – potencjał pająka, a nauczyciel

Symbol pająka przyswaja każdy człowiek, który doszedł do własnej prawdy i mówi o niej głośno. Słowa i czyny, a wraz z nimi przekazywana wiedza tworzą pajęczynę. Swoistym pajęczarzem jest zatem każdy nauczyciel, a nawet i guru, który osiągnął własne oświecenie. Świadomość tego pozwala nauczycielowi tkać sieć, która daje ‘ofierze’ swobodę działania i decydowania, a jednocześnie delikatnie naprowadza na cel. Każdy musi bowiem doświadczyć własnej drogi. Im drobniejsza jest sieć, im silniejsze są nici, tym trudniej będzie człowiekowi wyjść z nich i odnaleźć własny cel i powołanie. Być może właśnie dlatego tak często brak dosłownych odpowiedzi w wielu mądrych przekazach. Dobry nauczyciel pozwoli bowiem każdemu uczniowi odkrywać siebie. Stanie się dla niego miłością – przyjmie go, ale nie uwięzi.

Wiedza jest wokół nas, ale każdy musi jej doświadczyć na swój indywidualny sposób, odkrywając tym samym siebie i własne powołanie. Zagrożeniem – choć głównie dla siebie – mogą się stać nauczyciele, którzy odrzucają potencjał pająka. Niebezpieczeństwo dla innych natomiast mogą stworzyć ludzie, którzy ulegną fascynacji pająkiem. W pierwszym przypadku niechęć do wciągania kogokolwiek w sieć iluzji prowadzi do odkrywania zbyt wielu kart, co rozrywa pajęczynę. Nauczyciel bywa zatem odrzucany przez wszystkich tych, dla których odrzucająca stała się jego czysta, pozbawiona koloru prawda. 
W drugim przypadku zaś pragnienie pajęczej mocy prowadzi do tkania silnych i gęstych splotów na iluzjach i niedomówieniach własnego umysłu. Trudno wyjść z tej gęstwiny, gdyż bazuje ona na treściach ‘schizofrenicznych’, które szukają wymówek, wypierają prawdę i manipulują umysłami. Niespójność bywa często zauważana tylko podprogowo, wyczuwana sercem. Dlatego też serce jest najlepszym przewodnikiem człowieka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.