Sen o pogrzebie

Sen o pogrzebie – znaczenie

Sen o pogrzebie współgra ze snem o śmierci. Różnica jest subtelna i odnosi się również do czasu występowania snów pogrzebowych. Dlaczego? Ponieważ podświadomość człowieka współgra ze światem materialnym, a więc również naturą. Podobnie do otaczającej nas rzeczywistości, podświadomość podlega cyklom. Okres słoneczny to okres wzmożonego działania, bo słońce jest energią dla ciała, tak jak świadomość jest energią dla ciała podświadomego.

W etapach zimniejszych natomiast człowiek odwołuje się do swojego wnętrza, by znaleźć ograniczające go schematy i iluzje. Wtedy to słońce zachodzi, a więc symbolicznie zanurza się w ciemności i pozwala jej panować na ziemi. Dni stają się krótsze, a noce dłuższe.  Podobnie wraz z nadejściem jesieni świadomość wchodzi w podświadomość, by odkryć nowe potencjały i przetransformować stare, niepotrzebne formy i rutyny. Pogrzeb we śnie jest więc symbolem przemiany, która dokonuje się we wnętrzu człowieka. Wraz z nadejściem wiosny ludzie budzą się do życia z nową siłą, która wywodzi się właśnie z przemiany starego w nowe.

Sen o pogrzebie ojca i matki

Forma odnosi się do całokształtu naszych czynności, również tych myślowych. Schemat jest także formą, podobnie jak słowa, rodzaj i sposób ich użycia. Jeżeli więc ojciec, bądź matka odznaczają się jakimś schematem działania, albo myślenia, mamy wtedy do czynienia z formą, którą stworzyli na podstawie doświadczeń. Oboje mogą na przykład odznaczać się nadmierną pracowitością, do której dopasowali wygląd każdego dnia życia. Albo całkiem odwrotnie. Ich życie nacechowane jest lenistwem, a postępowanie wyróżnia się ciągłym szukaniem wymówek od pracy.

Pogrzeb rodziców – fundamentu każdego dziecka – będzie zatem pokazywał początek głębokiej transformacji wewnętrznej, która odbędzie się w okresie bezsłonecznym, zimowo-jesiennym. Będzie zachodzić powoli, dzięki zrozumieniu, obalanym iluzjom i nowej świadomość, jaką człowiek zdobywa wchodząc we własne wnętrze. W wyniku przemiany może dojść do zmiany postrzegania lenistwa / pracowitości rodziców, a także odkrycia danych cech w sobie. Może również dojść do radykalnej przemiany sposobu wyrażania danych cech. Osoba pracowita odnajdzie sens i pożytek w zdrowej dawce lenistwa. Osoba leniwa natomiast spostrzeże daleko idące korzyści w odpowiednio natężonej pracy.

Sen o pogrzebie brata, siostry

Podobną wymowę mają sny o pogrzebach brata, albo siostry. Kluczowe są ich cechy charakteru i schematy postępowań, które śniący wyraża w zachowania i działaniu, choć najczęściej nieświadomie. Owe cechy i schematy ulegną wewnętrznej transformacji, ale na efekty trzeba będzie poczekać.

Sen o pogrzebie osoby, która już nie żyje…

nie różni się w wymowie od powyższych znaczeń. Ludzie umierają, ale ich cechy pozostają wciąż wśród nas, w nas. Bardzo wyraźnie widać je na przykładzie charakterystyk rodowych. Często w opowiastkach ludowych można doszukać się oceniania człowieka po jego pochodzeniu. Ta sama zasada działa również w koncepcjach większych grup społecznych, a nawet narodów. W negatywie przybiera formę krzywdzących stereotypów.
Skoro więc wciąż używamy cech charakterystycznych dla osoby zmarłej, to jak najbardziej mogą one ulec w nas przemianie.

Kondukt pogrzebowy we śnie i niepogrzebane zwłoki

Ważnym elementem pogrzebu, jest – jak sama nazwa wskazuje – pogrzebanie, a zatem ukrycie w ziemi. Jest to symboliczne znaczenie dla wejścia świadomości w podświadomość, bo tylko w ten sposób może dojść do odkrycia nowych potencjałów. Innymi słowy, trzeba wejść w ciemność, by móc zobaczyć światło. Gdy we śnie zwłoki nie zostają pogrzebane, tylko pozostawione same sobie, wtedy proces transformacji jest utrudniony. Iluzja odnośnie jakiegoś schematu myślowego wprawdzie opadła, ale nie ma w nas siły, chęci, albo wiary w możliwość zmiany. Mimo pragnienia. Zmiany zachodzą zatem na poziomie ego – na poziomie świadomym poprzez działanie, często wymuszone. Dopiero na końcu zaczynają być odczuwane w podświadomości.

Należy bowiem pamiętać, że każda przemiana odbywa się za naszym przyzwoleniem, choćby nieświadomym. Gdy nie ma w nas wiary, bądź chęci, zazwyczaj blokujemy aktywną transformację, nie poddajemy się jej. Możemy więc ją całkiem zniweczyć, bądź po prostu wydłużyć sam proces. Albo mimo braku wiary robić swoje. Świadomie.
Kondukt żałobny pokazuje się, że transformacja się zaczyna. Jaki będzie jej koniec – zależy od nas.

Sen o pogrzebie nie musi oczywiście przydarzać się na przełomie sierpnia i września, bądź w okresie zimowym. Jest to jednak czas o zaniżonej aktywności i wzmożonym śnieniu, a więc idealny do wewnętrznych transformacji. Sen o pogrzebie będzie miał jednak to samo znaczenie o każdej porze roku. Będzie znakiem od podświadomości – informacją o transformacji, której efekty śniący ujrzy dopiero w momencie gotowości.

4 thoughts on “POGRZEB – SEN O POGRZEBIE”

 1. Intencją szukać miłość czy odpuścić. Śniło mi się że rozmawiam z mamą , potem szłam środkiem małej rzeki szukałam czegoś, aż napotkałam taki ala mały domek do którego weszłam odczucie i głos chować się przed kimś i faktycznie stałam w nim nie ruchomo(chyba miałam tam koleżanki, sama w nim nie bylam) bo koło okien stanął kolega nie chciałam by mnie zobaczył a on chciał mnie ujrzeć. Dla mnie motyw rzeki domku i ucieczki mocno wywarł w pamięci i ten kolega który zaszokowal że stoi pod oknem. Uczucia samotność, strach, niepokój, po ujrzeniu kolegi spokój

  1. Przy analizie snu zawsze warto zastanowić się nad cechami osób, o których śnimy. Są to bowiem cechy, które i my wyrażamy, ale najczęściej nie świadomie. Postacie senne omówiłam tutaj: https://youtu.be/1aVj0C4-qHo. Mama – jaką jest postacią dla Ciebie Soniu? Czy jest mądra, wspierająca? Jeżeli tak, to właśnie ta mądrość i wsparcie prowadzą Cię przez życie, albo inaczej – sama idziesz przez życie, korzystając właśnie z tych cech. Dom jest natomiast pewnym obszarem Jaźni (wyparte emocje, schematy charakterystyczne dla pewnego obszaru Twojego życia), który wymaga rozjaśnienia – nadania mu nowego zrozumienia (https://youtu.be/T_H0GWVPheU). Innymi słowy, z tym obszarem wiąże się lęk, ze względu na niewiedzę i niezrozumiałe emocje. Kolega to część Twojej świadomości (jakie kolega ma cechy?), której albo się wstydzisz, albo obawiasz i dlatego próbujesz się przed nią ukryć. Starasz się więc wyprzeć pewną świadomość, bo się jej obawiasz.
   Widzisz, często bywa tak, że przyznanie się przed samą sobą do czegoś zmusza nas do działania, albo obala jakieś iluzje, czego nie chcemy. Dlatego właśnie wypieramy pewne fakty. Ty jednak we śnie zostałaś zauważona, a więc świadomość jest już dla Ciebie widoczna, choć jeszcze nie wiesz jak z niej skorzystać.
   Skoro intencją było szukanie miłości, albo ogólnie sama miłość, to sen pokazuje, że ten obszar jest u Ciebie związany z lękami i być może nawet wstydem. Jesteś jednak na bardzo dobrej drodze do odkrycia, co Cię blokuje i dlaczego nie ma w Tobie spełnienia. Napisałam ‘na dobrej drodze’ ponieważ wchodzenie w bolesne części podświadomości jest procesem. Musimy obrać nasze lęki i zgubne przekonania jak cebulę żeby dojść do sedna – zrozumieć, co nami powoduje i dlaczego, a następnie to zmienić.

 2. Witam CIE …TRAFILAM na TWOJ kanal od niedawna .?…bardzo interesujacu ….po smierci MAMY snilo mi sie …przyszla do mnie i chcjala mi pozyczyc pieniedzy na kupno zepsutej lodowki …? wahalam sie co mam zrobic ? mysle caly czas o tym snie ..co chcjala mi powiedziec ……?

  1. Witaj Motylu 🙂
   Bardzo mi przykro z powodu śmierci Twojej mamy, przyjmij proszę wyrazy współczucia!
   Twoja mama we śnie to Twoje pragnienia oraz pracowitość, rutyna jako szósta czakra na Krysztale Symbolicznym. Lodówka zaś to obszar w Twojej Jaźni, gdzie przechowujesz energię, która jest także zrozumieniem. Innymi słowy, są w tej przestrzeni różnego rodzaju informacje, które po połączeniu, analizie, dadzą Ci posiłek – większe zrozumienie. Poprzez Twój sen podświadomość pokazuje Ci, że pracując i podążając za pragnieniami serca, zdobędziesz w końcu wiedzę o tym, jak obchodzić się z Twoimi zasobami.
   Serdecznie Cię pozrawiam <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.