sny wywolujace lek przed zyciemSny wywołujące lęk przed życiem jako wynik manipulacji wewnętrznej i zewnętrznej

W praktyce interpretacyjnej spotykam się wręcz nałogowo ze snami wywołującymi lęk przed życiem. I nie chodzi wcale o koszmary, tudzież paraliże i nękania senne. Wydawać by się mogło, że śnienie należy do jednych z przyjemniejszych przeżyć. Dodatkowo zajmuje umysł, wprowadzając do życia zagadki z sennej rzeczywistości. Niestety wielu ludzi senne przesłania ubiera w formę zło-wróżebnych proroctw i krótkotrwałych przepowiedni. Bo przecież tak mówią ludowe porzekadła. Tak oznajmiają wszem i wobec senniki, w których zawsze szczegółowo napisane jest, co oznaczają sny. Poza tym znajomym, albo znajomym znajomych wydarza się zawsze coś złego po śnie o zębach. Nieważne, że nieszczęśliwe wypadki mają miejsce rok po nieciekawym śnieniu i są konsekwencją własnych działań oraz przekonań. Ważne jest tylko domniemane proroctwo, którym od teraz nastraszymy każdego, kto się nam uprzejmie nawinie. I siebie samych. Sny wywołujące lęk są zwykle wynikiem manipulacji – wewnętrznej i zewnętrznej. 

Nakręcenie lękowego trybiku – niechęć do samostanowienia

Równie często obserwuję ton wróżący nieszczęścia. Niekiedy nawet zabarwiony nieukrywaną radością, jaką sprawia wróżbicie napędzanie tak zwanego stracha śniącemu. Być może jest w tym także życzenie autentycznej szkody, choćby po to, by ziszczone przepowiednie przyniosły chwałę i sławę. Bo strach jest potężnym narzędziem kontroli. Kto nad nim panuje, nie ulega tak szybko zewnętrznym czynnikom. Kto natomiast potrafi go wywołać, posiadł niemałą sztukę sterowania nieświadomą częścią ludzkości. Sny wywołujące lęk przed życiem są więc świetną pożywką dla manipulatorów. Najczęściej jednak nie potrzebny jest ktoś z zewnątrz. Jednostki stroniące od odpowiedzialności za siebie potrafią w sposób kwiecisty nakręcić swój własny trybik lękowy. Trzymają się go na podstawie doświadczeń, do których nie dopuszczają choćby promyka świadomości i rozsądku.

Bo strach jest potężnym narzędziem kontroli. Kto nad nim panuje, nie ulega tak szybko zewnętrznym czynnikom. Kto natomiast potrafi go wywołać, posiadł niemałą sztukę sterowania nieświadomą częścią ludzkości.

Sny wywołują wtedy lęk i są traktowane jako czynnik ostrzegawczy, a nie rozwijający. Bo wbrew pozorom, mają one jeden podstawowy cel – samopoznanie człowieka oraz umożliwienie mu życia w pełni jego mocy. Moc natomiast jest wykorzystaniem pełni potencjału, którym dany człowiek się odznacza.
Każde zagrożenie we śnie ma związek z podświadomymi zapisami, które nakładają zakrzywiony obraz na dobijającą się do nas świadomość. Stąd obraz bitew i wojen oraz najazdu kosmitów. Tym bowiem jest dla zalęknionej podświadomości zrozumienie, które niszczy iluzje. Bo iluzje są piękne dopóki trwają. Ich obalenie choć bolesne, pokazuje ograniczenia, którym się nieświadomie poddajemy.

Jak tłumaczyć sny bez wywoływania lęku?

Podświadomość nakłada na świadomość zakrzywiony obraz ze względu na zapis doświadczeń, które egzystują w nas w formie stłumionych, niezrozumiałych emocji. Przeinaczenia, odwrócenia i nieścisłości w obrazach nazywamy często projekcjami. Pokazują one bowiem cechy naszej osobowości, których w sobie nie chcemy dostrzec. Tego typu sny wywołają lęk na poziomie podświadomym. Niechciane potencjały będą najczęściej pokazane na przykładzie innych postaci sennych. Tłumaczy to poniekąd, co oznaczają sny o kimś, o bliskich i nieznajomych. Bardzo często postacie senne ukazują cechy ojca i matki, które z siebie wypieramy, a które powracają do nas właśnie pod postacią rodziców w rzeczywistości sennej. Matka i ojciec są bowiem podstawą rozwoju każdego człowieka. Kształtują osobowość dziecka, czy tego chcemy, czy nie.

Podświadomość nakłada na świadomość zakrzywiony obraz ze względu na zapis doświadczeń, które egzystują w nas w formie stłumionych, niezrozumiałych emocji.

Nieprzyjemne doświadczenia oraz postaci senne będą do nas powracać aż do otworzenia się na świadomość, która dokona ich transformacji w nas. Sny z ich udziałem będą wywoływać lęk, aż posiądziemy odpowiednie zrozumienie. Kiedy bowiem wiemy, co powoduje ból i dlaczego, możemy odpowiednio zadziałać. Jeżeli natomiast wciąż na nowo powtarzamy te same błędy, w końcu odcinamy się od bolesnego obszaru życia. Właśnie dlatego z pomocą przychodzą sny. Pokazują – w sposób symboliczny – w czym tkwi przyczyna niepowodzenia. Pomagają rozjaśnić niezrozumiałe przypadki ze świata fizycznego. Jednak człowiek, który nie chce ujrzeć bolesnych wydarzeń w innym świetle, zacznie kojarzyć powtarzające się motywy senne z ostrzeżeniem. Zamiast więc poddać je analizie i wyciągnąć rozwojowe wnioski, zamyka się w sobie i oczekuje potężnego kopa od losu. Ucieka w bierność i rzeczywiście dostaje po nosie. Znowu i znowu, aż nie spostrzeże, że Przestrzeń materialna – podobnie do podświadomej – motywuje go do zadziałania. Motywuje go do sięgnięcia po zrozumienie, które pozwoli korzystać w pełni z obfitości Materii.

Co mówią nam i co oznaczają złe sny, wywołujące lęk?

Dla przykładu więc jeżeli powtarza się nam sen o wężu, który atakuje stopy i raz za razem natykamy się na nieprzyjemne wydarzenia w życiu, warto poddać owe zjawiska analizie. Wąż jest symbolem energii seksualnej – energii kreacji – która, jeżeli niewyrażona, będzie się domagać przejawienia. Objawia się to śniącemu poprzez atak, a atakowane części ciała wskazują na obszar, w którym kreacja pragnie swego ujścia. Odnoszące się do drogi i materii stopy wraz z atakującym wężem motywują zatem do pójścia własną drogą, do przejawienia swojej twórczości w sposób indywidualny. Sny wywołujące lęk motywują zatem do jego przekroczenia!
W świecie fizycznym nadarzać się będą ku temu odpowiednie okazje. Możemy jednak widzieć je w sposób negatywny, zwłaszcza jeżeli nasze twórcze pragnienia kojarzymy z niebezpieczeństwem. Jak choćby przeciwstawienie się drugiemu człowiekowi i zawalczenie o siebie, które wymaga często przekroczenia własnych granic.

Świat fizyczny motywuje do przepracowania treści podświadomych, stwarza okazje, które pozwalają pozbyć się wewnętrznych blokad.

Przestrzeń zawsze motywuje do wyjścia ze strefy komfortu, do poszerzenia obszaru wyrażania się i do rozwinięcia skrzydeł. Pewne sytuacje będą się więc powtarzać, ponieważ mają one symbolikę zapraszającą do przezwyciężenia lęków i blokad. Określają okoliczności, które możemy wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Możemy też zadowolić się zabobonnym wyjaśnieniem i drżeć z lęku za każdym razem, gdy Przestrzeń rzuci nam wyzwanie. Gdy zachęci nas do podążenia za pragnieniem serca. Wybór należy do nas.

Przeczytaj także:

Znaczenie snu jako kierunkowskaz życia Kierunek Zycie
Znaczenie snu jako drogowskaz w życiu
Podswiadomosc, czyli pamiec istnienia i bolu Kierunek Zycie
Podświadomość, pamięć istnienia (i) bólu
Zeby sennik i podświadomosc Kierunek Zycie
Zęby, sennik i podświadomość
Zwierzęta Mocy - prawdziwe znaczenie Kierunek Zycie
Zwierzęta Mocy – prawdziwe znaczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.