Znaczenie snu o psie i symbolika psa

Pies zawsze towarzyszy Plutonowi. Z tego względu pojawia się w naszych snach, gdy Księżyc wchodzi w relację do pana śmierci. Znajomy pies natomiast przychodzi do nas zwykle, gdy Księżyc wejdzie w relację do indywidualnego Plutona na osobistym kosmogramie. Znaczenie snu o psie odnosi się przede wszystkim do WIERNOŚCI. Ku sobie i ku innym. W parze za wiernością podąża EGO i AGRESJA, Uran i Mars. Ego jest potrzebne do skupienia się na sobie i własnych potrzebach. Bez nich wierność jest niemożliwa. Agresja zaś przychodzi z pomocą, gdy bronimy pragnień, a tym samym siebie.  Znajomość własnych potrzeb oraz odwaga do ich zaspokojenia tworzy zatem PSA, wiernego towarzysza pana śmierci i transformacji.

Każda interpretacja wymaga przyjrzenia się życiu śniącego – jego lękom i schematom utrwalonym w dzieciństwie i okresie dojrzewania  oraz krzywdom. Znaczenie snu o psie niczym się w tej kwestii nie różni. Właściwa analiza przekazu podświadomości – każdy sen jest bowiem swoistą rozmową między światem podświadomym i świadomym człowieka – opiera się na prześledzeniu życiowego tła. W ten sposób można określić, czy symbol psa we śnie nawołuje do obrony siebie, czy też informuje o nadmiernej, niepotrzebnej agresji.
Znaczenie snu o psie jest więc ściśle związane z symboliką psa oraz indywidualnymi przeżyciami śniącego i stanem jego PODŚWIADOMOŚCI. Często odzwierciedla także wpływ, jaki mają na śniącego powszechnie panujące nastroje. Te zaś przedstawiają nam układy planet.

Spis treści

Atakujący pies w Senniku Symbolicznym

Agresja, przypisana Marsowi w Astrologii Symbolicznej oraz dziewiątej czakrze na Krysztale Energetycznym, jest wynikiem potrzeby kreacji i transformacji, charakterystycznych z kolei dla Plutona i czakry ósmej. Jest, w pozytywnym znaczeniu, odwagą i wewnętrznym impetem, który pozwala nam przedrzeć się przez opór schematów podświadomości i materii, które blokują naszą kreację. Pozwala nam również bronić własnych idei i dążyć do wyrażenia indywidualnych potencjałów w pełni. Jeżeli z niej nie korzystamy, bądź korzystamy niewłaściwie, obraca się przeciw nam. Wtedy też w naszych snach napotykamy psa, który szykuje się do ataku.

Pies jest wiernym towarzyszem Plutona, o którym bogato wspominałam przy symbolu pająka. W przypadku blokad w obrębie czakry ósmej (a także siódmej), pies zaczyna charakteryzować się energią swego czerwonego sąsiada, Marsa. Innymi słowy, skumulowana energia w obszarze Plutonowym idzie dalej, mieszając się z zasobami Marsowymi, wzmacniając je tak bardzo, że człowiekowi trudno utrzymać je pod kontrolą. Atakujący pies we śnie jest posłańcem. Pokazuje nam, jak bezpiecznie znaleźć ujście dla coraz bardziej niebezpiecznej energii.  Pokazuje nam, że jego potencjał – wierność, obrona, atak, działanie, dążenie do przodu – domaga się wyrażenia, które z kolei otworzy nas na zablokowaną kreację. Krzyczy wręcz –  broń siebie i własnych granic!

Znaczenie snu o psie – gryzący pies

Niekiedy we śnie pies gryzie i naprawdę(!) nie ma to nic wspólnego z ostrzeżeniem przed zwierzęcą namiętnością. Gryzący pies, podobnie do atakującego psa we śnie, tylko dużo bardziej dobitnie sugeruje nieuświadomione pragnienie wyrażenia psiego instynktu: zwykle wierności własnym przekonaniom oraz obrony granic. Każde przebicie ciała człowieka we śnie wskazuje bowiem na uświadomienie, czyli na wniknięcie świadomości w podświadomość. Nieświadome pragnienia stają się zatem coraz bardziej widoczne dla nas, a senny pies zachęca do wykazania się odwagą i nie odwracania się od owych pragnień. Do uświadomienia dochodzi na różne sposoby. Mogą to być przypadki, czy też zdarzenia w życiu, a także słowa, które ranią. Wtedy dowiadujemy się o sobie czegoś, co dopomina się naszej reakcji.

Ważne jest, by zwrócić uwagę na miejsce, w które wbiły się zęby. Jeżeli dla przykładu zostaniemy ugryzieni w rękę, nasz wewnętrzny instynkt odzywa się, byśmy pozostali wierni sobie w trakcie zajmowania się przedsięwzięciem twórczym. Byśmy się nie poddawali i bronili własnego stanowiska. Ręka jest bowiem symbolem kreacji Neptunowej: pisania, malowania, rzeźby, czy innego rękodzieła. Odnosi się także do pracy, która uzdrawia, leczy i zapobiega zniszczeniom zbyt ognistego Marsa. Bywa zatem domeną Chirona. Jeżeli więc Księżyc znajduje się w relacji do Plutona i Chirona, sen psie zachęca nas także do tego, byśmy weszli w obszar pracy, która pozwoli nam wybrnąć z trudnych sytuacji, obronić siebie i bliskich.

Pies gryzący w nogę w Senniku Symbolicznym

Podobne znaczenie ma sen, w którym pies gryzie nas w nogę. Noga, jako symbol drogi, sugeruje czynne działanie i podążanie przed siebie do celu. Tak, jak ręka odnosi się do pracy i stabilizacji, tak noga pokazuje pragnienie zmiany i poznania nowego. Czasem potrzebna jest dość mocna dawka agresji do postawienia sztywnych granic ludziom, którzy chcą nas z tej drogi zawrócić. Ugryzienie w nogę w tym przypadku pokazuje nam nasze głęboko ukryte pragnienie i zachęca do pozostania wiernym sobie. Do zawalczenia o siebie. Sen taki może być zapowiedzią energii, które doprowadzą do konfrontacji, na przykład w trakcie nieoczekiwanej wymiany zdań, kiedy zostaniemy zmotywowani do walki o prawo do podążania własną drogą.

Niekiedy bywa i tak, że sama przestrzeń pokazuje nam to, co zwykle jest zastrzeżone dla snów. Pies, gryzący w nogę może się przecież wydarzyć w zwyczajnym życiu i niekiedy (nie zawsze!) bywa odzwierciedleniem wydarzeń podświadomych. Bywa synchronią o tym samym znaczeniu symbolicznym, co sen. Jest to bardzo nieprzyjemne i bywa przyczyną silnie skumulowanej i niewyrażonej energii, która domaga się ujścia, napędzana naszym pragnieniem, najczęściej nieuświadomionym. Doświadczyłam tego pewnego bardzo nerwowego poranka, kiedy zostałam ugryziona w prawe udo i prawą rękę. W owym czasie żyłam w silnym napięciu, pragnąc – co uświadomiłam sobie później – po prostu ruszyć dalej, rozpocząć nowy etap w życiu i skupić się na pracy.

Znaczenie snu o psie – chudy pies

Wewnętrzny instynkt, który nawołuje nas do obrony siebie, bądź innych może się wyczerpać. Każdy aspekt naszej osobowości potrzebuje bowiem energii ciała, umysłu i woli. Wyczerpujemy się zwykle, gdy tłumimy, bądź nadwyrężamy naszą istotę. Kiedy w naszej nieprzepracowanej podświadomości tkwią schematy, przez pryzmat których widzimy świat i innych ludzi jako wrogie nam istoty. Pozostajemy wtedy w ciągłej gotowości do walki, do ataku. Albo gdy nie pozwalamy sobie na obronę, bo społeczny, kulturowy, środowiskowy, bądź rodowy przekaz nas od niej odciąga. W wielu z nas tkwi bowiem przekonanie, że inni ludzie wiedzą lepiej oraz zasługują na więcej, również na to, czego zapragnęliśmy dla siebie.

Chudy pies we śnie odnosi się zatem do nadwyrężonej istoty, pokazuje nam, że nie karmimy go uwagą naszej świadomości oraz odpowiednim odpoczynkiem ciała. Zamiast tego często wykorzystujemy go do obrony, ataku, bądź instynktu tożsamego dla psa, którego znamy. Nadużywając danych potencjałów, tracimy siły. Nasz instynkt staje się coraz słabszy i w końcu bezużyteczny. Zatracamy umiejętność słuchania zdrowych mechanizmów obronnych, w tym intuicji.

Gruby pies w Senniku Symbolicznym

Odwrotność procesu wyczerpania ukazuje gruby pies, który aż promieniuje nadmiarem i domaga się naszej uwagi. Bardzo możliwe, że jesteśmy go świadomi, ale nie potrafimy, bądź nie chcemy zastosować go w działaniu. Bo nie wypada, nie wiemy jak, albo zwyczajnie się boimy. Zwykle nie stawiamy zatem potrzebnych granic i najczęściej pozwalamy się krzywdzić. Należy jednak pamiętać, że pies jest także symbolem odwagi, którą powinniśmy w sobie obudzić, by przezwyciężyć zgubne dla nas schematy. Jego pojawienie się we śnie, jeżeli nie pokazuje go w stanie zintegrowanym, wzywa nas zawsze do wykazania się odwagą w danym obszarze.

Gruby pies może niekiedy ostrzegać przed nagromadzoną agresją, zwłaszcza gdy dotyczy wściekłego zwierzęcia i pojawia się regularnie. Agresja bowiem w końcu znajduje ujście, dla przykładu w wybuchu, albo choćby w chorobie autoimmunologicznej. Ostrzeżenie ma jednak formę informacyjną. Nie przewiduje niebezpieczeństwa jako takiego, ale ukazuje konsekwencje tego, co zostaje w nas zahamowane.
Najczęściej jednak sny pokazują stan obecny, chwilowy. Odnoszą się także do naszych schematycznych działań i tak zwanych cieni, zwłaszcza w początkowej fazie pracy z podświadomością.

Ranny pies w Senniku Symbolicznym

Dla większości ludzi podświadome ranienie siebie może stanowić abstrakcję. Ludzie zadają sobie jednak krzywdy na porządku dziennym – poniżając siebie i własne osiągnięcia, tłumiąc potencjały i katując ciała na przeróżne sposoby. Obdzierając siebie z poczucia godności, odbieramy sobie siłę i moc oraz pozwalamy innym na to samo. Pozwalamy ludziom na wkraczanie w naszą przestrzeń i uświadamianie. Bolesne, często uwłaczające. Wtedy też nasz wewnętrzny pies odnosi rany, bo i nasza obrona musi otworzyć się na pewną świadomość. Niekiedy jednak podobne zdarzenia mogą mieć pozytywne konsekwencje, np. gdy dochodzi do obalenia iluzji, w której nieświadomie utknęliśmy. Iluzji obciążającej i negatywnie ograniczającej. Ranny pies wzywa do uleczenia rany poprzez zrozumienie i zmianę sposobu działania.

Za przykład niech posłuży wcześniej wspomniana nadwyrężona obrona własnej osoby. Niektóre, niepewne siebie jednostki reagują mocną agresją na inność, choćby na inne zdanie ludzi z otoczenia. Zjawisko to nazywamy potocznie hejtem, który może przyjmować różne formy. Niekiedy jednak hejter może trafić na przeciwnika, który zada mu swą argumentacją mocny cios, zrani głęboko i skruszy mury obronne. Tym samym pozwoli na wniknięcie nowej świadomości. Hejter dozna zrozumienia – że jego reakcje są wynikiem wewnętrznego lęku. Obalona iluzja będzie bolesna, ale doprowadzi do prawdy i pomoże nadać życiu odpowiedni kierunek.

Martwy pies w Senniku Symbolicznym

Cios, będący w rezultacie zrozumieniem, przedstawiony jest we śnie jako zranienie psa. Gdy w jego konsekwencji dochodzi w nas do głębokiej transformacji, pies we śnie zdycha, a nasz instynkt obronny ulega przemianie. Albo rezygnujemy z obrony w danym obszarze, albo ją wzmacniamy. Hejter może wtedy zaprzestać hejtu i rozwinąć swój potencjał w pozytywnym kierunku, np. jako wyważoną krytykę.

Równie dobrze, na miejscu hejtera może stanąć osoba hejtowana, albo która nie potrafi zaznaczyć własnego stanowiska. Która nie potrafi się obronić. Jej wewnętrzny pies ulega ranom za każdym razem, gdy ofiara poddaje się osądowi, gdy odchodzi od własnych pragnień i dążeń na rzecz innych. Gdy rezygnuje z wierności sobie, bo uważa, że nie zasługuje, nie należy się jej, nie ma prawa, albo że jest za słaba.
W momencie gdy kolejny cios przepełnia czarę goryczy, pies we śnie umiera. Dochodzi do transformacji, której kierunek zależy od ofiary. Człowiek może zmienić swoje podejście do siebie i zacząć bronić własnej osoby, własnych opinii i pragnień. Może jednak równie dobrze poddać się jeszcze bardziej…
O samej transformacji i śmierci można poczytaj również TUTAJ.

Znaczenie snu o psie – biały pies

Biel i czerń odzwierciedlają nasze wewnętrzne i zewnętrzne aspekty. Biel jako (bez)barwa idealizmu, niewinności i czystości wskazuje na natchnienie. Jest zatem idealistycznym wytworem naszego wnętrza, który nie miał jeszcze okazji zetknąć się z doświadczeniem. Jest pomysłem i teorią, którą należy przetestować.
Biały pies ukazuje zatem nasze niewinne, wewnętrzne spojrzenie, które bardzo często sprowadza się również do wierności ku innym. Ku wierności ideałom, które budowane są na wzniosłości. Ta zaś wywodzi się z pragnień tego, jakim chcielibyśmy widzieć świat i otaczających nas ludzi. Biały pies we śnie broni naszego podejścia i marzeń. Sprawia, że pozostajemy wierni naszym ideałom, dzięki którym mamy odwagę do doświadczania i nie załamujemy się w obliczu niepowodzeń.

Biały pies to także umiejętność postawienia granic własnemu natchnieniu. Nieopanowane natchnienie, jak każda energia w nas znajdująca się poza naszą kontrolą, nie pozwala nam na zbudowanie solidnych fundamentów w życiu. Przeciwnie. Wciąż domaga się próbowania coraz to innych form i doznań oraz przytłacza nieskończonością możliwości. W efekcie dochodzi do wypalenia, albo rosnącego nienasycenia, które przybiera różne formy, w tym nieumiejętność stworzenia solidnych struktur własnej osobowości. Znaczenie snu o psie odnosi się zatem do motywacji, by pozostać przy natchnieniu, by ubierać je w coraz solidniejszą formę poprzez kreację w materii. Jednocześnie domaga się tego, by nie pozwolić na rozpanoszenie się nieokiełznanej siły, w którą zmienia się natchnienie, gdy odchodzimy od pracy i trudu dnia codziennego.

Znaczenie snu o psie – czarny pies

Czerń jest symbolem podświadomości, a zatem i materii. Czerń to zastój, bierność, niewiedza i nieświadomość. Wszystko to, czego nie doświadczyliśmy, bądź doświadczyliśmy negatywnie i nie chcemy więcej do tego wracać. Czarny pies we śnie ukazuje zatem nasz instynkt przeniesiony w materię, ale w postaci biernej, jako postawienie granic temu, co na nas napiera wbrew naszej woli. Stawianie granic to także domaganie się i wymaganie spełnienia naszych potrzeb. To niekiedy pokazanie zębów, a zatem postawienie warunków. Brak ich spełnienia grozi pogryzieniem…
Znaczenie snu o psie w tym przypadku odnosi się do obrony treści podświadomych, które na powierzchnię wyciąga Pluton, by tworzyć z nich wiedzę. To on bowiem przepuszcza do niewiedzy świadomość, pozwalając Księżycowi napełnić się i w odpowiednim czasie zrodzić owoc poznania.

Czarny pies pełni dwie z pozoru wykluczające się funkcje. Zmusza nas do otworzenia się na kreację Plutona, ale i broni przed nią, gdy przychodzi ona za wcześnie, gdy brak w nas gotowości. Bez gotowości bowiem Pluton niszczy nieodwracalnie. Wymaga on transformacji, która przebiegać powinna w atmosferze zadbania o siebie. To z kolei zmusza nas bardzo często do odrzucenia ludzi i nawyków, które nas stopują w naszej drodze do poznania.
Znaczenie snu o psie bywa wielorakie, uzależnione od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Od materii, podświadomości zbiorowej i indywidualnej. Od poszczególnych doświadczeń śniącego oraz dalszych elementów snu. Zawsze jednak głównym przesłaniem jest symbol psa – wierność, obrona i zaspokajanie potrzeb.

Zobacz także:

Śmierć psa i wampiry we śnie
Śmierć psa i wampiry we śnie
Biały wilk, pociąg i partner we śnie
Biały wilk, pociąg i partner we śnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.