Zwierzęta Mocy - czym są?

Zwierzęta mocy – znaczenie

Otacza nas wiele przeróżnych wzniosłych informacji na temat symbolicznego znaczenia zwierząt, które aspirują do bycia naszymi duchowymi opiekunami. Bo tym w istocie zwierzęta mocy być powinny – opiekunami o nieziemskich cechach, którymi obdzielają niekiedy swoich podopiecznych. Niekiedy, ponieważ mało kto może rozpoznać w sobie np. transformującą moc przemiany, charakterystyczną dla wielu zwierząt- według większości opisów – w tym choćby kobry. Chyba, że używa silnej manipulacji, albo zwyczajnego przymusu, wywołującego syndrom sztokholmski.

Wzniosłe charakterystyki, odwołujące się do magii, aniołów, duchów i innych nadprzyrodzonych istot wydają się być nieodłączną cechą wiedzy o symbolach zwierzęcych. Ale co takiego wnoszą w życie zwykłego śmiertelnika? Moim zdaniem niewiele. Pozwalają jednak trwać w ułudzie wyimaginowanej wielkości, która pozwala uciec od trudów świata materialnego. Bo do tego najczęściej się wszystko sprowadza – do ucieczki. Ludzie szukają zarówno w snach, jak i w zwierzętach mocy zewnętrznej siły i opieki. Zapominają, albo raczej nie chcą wiedzieć, że wszystko znajduje się w nich. Każde wyśnione, bądź wylosowane zwierzę jest bowiem cechą ich własnego instynktu i charakteru. Potencjał wcześniej wspomnianej kobry ma rzeczywiście moc transformacji, ale w sposób podlegający prawom natury. Słowa raniącej prawdy mogą doprowadzić bowiem do natychmiastowej przemiany. Mogą jednak równie dobrze spłynąć po człowieku, albo zadziałać z opóźnieniem.

Jak poznać zwierzę mocy?

Istnieje wiele możliwości, które ułatwiają poznanie tak zwanego ‘duchowego opiekuna’. Niekiedy ukazują go sny i wizje, innym razem karty oraz wróżby. Ile jest w tym prawdy, nie potrafię jednoznacznie napisać. Wiem natomiast, że każdy obraz opiekuńczego zwierzęcia pokazuje cechy w człowieku, które domagają się przejawienia. Cechy, których używanie pozwala na dobre i pełne życie. Dlatego też zapewne tak często jest mowa o duchu opiekuńczym, który w istocie jest częścią świadomości danego człowieka. Świadomości, która dopuszczona do głosu, broni i prowadzi. Mogą nią być atrybuty charakterystyczne dla danej osoby. Stąd rozpoznanie ich w sobie wiedzie do jednego głównego symbolu zwierzęcego. Nie musi być to jednak regułą.

W snach i wizjach na przełomie kilku lat doświadczyłam całej plejady zwierzęcych symboli. Sądzę, że określenie ‘senne zoo’ znakomicie ją odzwierciedla. Albo ‘schronisko dla zwierząt’, bo praca w nim miała być częścią mojego przeznaczenia. Taką informację uzyskałam w jednym ze snów sprzed około trzech lat. Bardzo się wtedy oburzyłam, ponieważ były to moje początki w pracy z podświadomością. Nie rozumiałam znaczenia samego snu, a praca w schronisku nie była szczytem moich marzeń. Mimo przeogromnej miłości, jaką darzyłam i wciąż darzę zwierzęcych przyjaciół. Z czasem okazało się jednak, że miłość stała się podstawą głębokiej akceptacji do wszelkich zwierzęcych instynktów w człowieku. Akceptacji, która jest niezbędna w pracy z drugą istotą. Dzięki niej bowiem można pokazać inną stronę medalu, odkryć potencjały w człowieku i pomóc mu je pokochać i wyrazić w pełni. Na tym między innymi polega moja działalność. Sen okazał się więc nie tyle proroczy, co jasno określił moje zdolności, które z siebie wyparłam.

Symbolika zwierząt

W pierwszym roku pracy z podświadomością towarzyszył mi orzeł – symbol wewnętrznego ojca, Wyższej Jaźni, która prowadzi i uczy, aż do odkrycia i rozwinięcia tego potencjału w sobie. Orzeł, jastrząb i sokół pojawiał się w moich snach i wizjach. Wilk natomiast był pierwszym imieniem wewnętrznego Animusa, zwanego także Duchem. W tej postaci przychodził do mnie jednak dość krótko. Dzika, samotnicza i chodząca własnymi ścieżkami – taka była moja początkowa świadomość, która szybko ewoluowała.  Kiedy budziłam w sobie zdolności twórcze, w snach pojawiały się łabędzie. Ich ukoronowaniem był lot na skrzydlatych jednorożcach, które przywędrowały do mnie, gdy wyraziłam na zewnątrz kreację pisemną i rysunkową. Udało się! Ale przedtem doszło do we mnie do dość dużej przemiany. Musiałam przezwyciężyć ogromny wstyd i lęk oraz pokazać na zewnątrz emocje, które są nieodłącznym towarzyszem każdej twórczości. Emocje zawsze były moją piętą achillesową. Przez większość życia nie wiedziałam nawet, że je mam. Wtedy pojawił się w mroku JASZCZUR o kolorowych łuskach – symbol nieustępliwości, przetrwania i uporczywego dążenia do celu. Zwyczajowo zimny płaz przybrał barwy tęczy. Pokazał tym samym połączenie analitycznego myślenia z emocjami, do których w końcu w sobie dotarłam.

W między czasie miałam do czynienia ze słoniami, niedźwiedziami, myszami, szczurami, kangurami, małpami, wszelakiej maści ptakami, panterami, tygrysami i rysiami oraz rybami. Mój wyzwolony Duch – wyzwolony potencjał świadomości – ukazał się jako połączenie rekina i delfina, a energia żeńska przybrała postać pradawnego wieloryba (symbol nieświadomości, poznania i przestrzeni). Sam rekin pojawiał wcześniej wielokrotnie. W sennych horrorach gonił mnie, domagając się wyrażenia jego potencjału – instynktu łowieckiego związanego z emocjami.  Również lew zaszczycił mnie nieraz swoją obecnością. Lew, a więc zwierzę przedstawiające czakrę ego i biblijnego syna Izraela – Judę.

Zwierzęta mocy – potencjały i instynkty

Nie mogę więc określić własnego symbolu mocy. Najbliżej mi jest jednak do kilku zwierzaków, zwłaszcza tych, które w trakcie oczyszczania świadomości uległy “mutacji”. Przestawiają one również główne potencjały, na których opieram się w pracy z człowiekiem. Potencjały, których odkrycie, opanowanie i rozwinięcie doprowadziły do powstania Mandali Serca. Dla przykładu czerwony wąż dorobił się białych skrzydeł i obwieścił przebudzenie potężnego pędu do działania, który jest odpowiedzią na pragnienie poznania – Lewiatana.

Podobnie sytuacja wygląda u wielu ludzi, którzy łącza w sobie kilka potencjałów i używają ich w zależności od zapotrzebowania.  Zwierzęta Mocy są bowiem głębokimi instynktami i potencjałami, z których korzystamy na danym etapie naszego życia. Których potrzebujemy do przetrwania, zmiany i osiągnięcia pełni.
Niekiedy pojawienie się zwierzęcia w snach, bądź wizjach ma cel informatywny. Motywuje nas do przejawienia danej cechy. Niekiedy pokazuje nam po prostu nasze główne atrybuty, których używanie i zdrowe przejawienie poprowadzi nas przez życie. Są to jednak cechy przyziemne, choć nie pozbawione magii. Tylko, że ich magia opiera się odwadze do bycia sobą. Na odwadze do wzięcia odpowiedzialności za siebie i nie szukania jej w zewnętrznych nadnaturalnych przejawach. Bo każdy potencjał to nasza MOC. O ile odważymy się z niej skorzystać.

5 thoughts on “ZWIERZĘTA MOCY – PRAWDZIWE ZNACZENIE”

 1. Dzień dobry 🙂 Jakie symboliczne znaczenie ma biała gołębica?
  Pozdrawiam i jednocześnie dziękuję za możliwość czytania tak pięknie opisanej symboliki snów.

 2. Parę ostatnich Pani tekstów niesamowicie ze mną rezonuje. Dziękuję.
  Dziś natomiast przykuł moją uwagę tekst o zwierzętach mocy, ponieważ ostatnio “widuję” białą gołębicę sfruwającą w moim kierunku. Widzę ją na tle granatowego, rozgwieżdżonego nieba co powoduje, że jej biel jest wręcz świetlista. Jaką symbolikę ma taka gołębica?
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  1. Odpowiedziałam wprawdzie już na innej platformie, ale bardzo chętnie uzupełnię wpis i tutaj. Granatowe niebo, rozgwieżdżone to kosmos, a więc czakra Przestrzeni, pęd do poznania, który przyciąga natchnienie – białego gołębia. Gołąb jest więc symbole ducha – świadomości, natchnienia – który wypełniając ciało, prowadzi do zaznania pełni. Bo tylko wyrażanie ‘ducha’, a więc prawdziwego siebie pozwala poczuć nasycenie. Jesteś więc Ano w procesie oczyszczania podświadomości i wypełniania jej świadomością 🙂

 3. Śniło mi się, że widziałam jak sowa upolowała jastrzębia. Później ową sowę upolowałam ja strzałem w czaszkę, która okazała się bardzo gruba. Zdziwiło mnie to, że upolowałam ją, chociaż pocisk tak naprawdę nie zrobił jej większej krzywdy. Ciężko mi zinterpretować ten sen, więc będę wdzięczna za Pani opinię.

  1. Witaj!
   Sowa pojawia się tutaj jako symbol mądrości, która jednak zabija umiejętności głębszej analizy, dostrzegania tego, co na pierwszy rzut niewidoczne. Dzieje się tak, gdy niechętnie wychodzimy poza ramy dotychczasowego poznania. U Ciebie jednak się to zmienia. Penetrujesz dotychczasową mądrość, wnikasz w nią, by zobaczyć. Być może dzięki temu dojdzie do odrodzenia wewnętrznego jastrzębia. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.