sen o smierci czyli transformacja swiadomosci

Sen o śmierci, czyli transformacja świadomości

Sen o śmierci należy do tych, które wzbudzają lęk, zarówno w samym śnie, jak i po wybudzeniu. Niektórzy uważają, że oznacza odwrotność, a więc długie życie człowieka, który zmarł w sennej rzeczywistości. Niejeden sennik wróży natomiast przyszłe problemy, albo nawet i same przejście na drugą stronę lustra. Lęk zbiera więc swe żniwa. Śmierć jest jednak symbolem głębokiej transformacji wzorca osobowego, cech charakterystycznych dla umarłej we śnie osoby. Jeżeli więc na przykład śnimy o śmierci mamy, powinniśmy zwrócić uwagę na jej cechy, z którymi ją kojarzymy. Najczęściej nieświadomie bowiem sami je wyrażamy i właśnie te cechy ulegną w nas transformacji. W mojej rzeczywistości sennej umarło wiele znanych i nieznanych mi postaci. Jedna bardzo bliska mi osoba umierała nawet kilkanaście razy, a każda kolejna śmierć wskazywała na zmiany w wyrażaniu jej cech oraz na uzdrowienie potencjału, którym się we mnie przejawiała. Była to przede wszystkim bierność i niechęć wobec życia, a także brak wiary we własną moc i sprawczość. Wszystko to przemieniałam stopniowo na wiarę w siebie i we własne zdolności. Bierność przetransformowałam w naturalną dla mnie aktywność, ale przy jednoczesnej akceptacji zmienności i nieuchronności natury. Proces ten został udokumentowany w moich snach, w snach o śmierci. Umierająca osoba w snach z chorowitej i słabowitej jednostki, wymagającej ciągłej opieki, stała się zdrową i silną częścią mojej świadomości.
sny wywolujace lek przed zyciem
Sny wywołujące lęk przed życiem
Znaczenie snu jako kierunkowskaz życia Kierunek Zycie
Znaczenie snu jako drogowskaz w życiu
Podswiadomosc, czyli pamiec istnienia i bolu Kierunek Zycie
Podświadomość, pamięć istnienia
       

 

Lęk przed nieznanym, a sen o śmierci

Skąd więc lęk w ludowych interpretacjach? Każda zmiana wymaga odejścia starego, by zrobić miejsce na nowe. Towarzyszące temu okoliczności nie muszą należeć do najprzyjemniejszych. By zmienić słabowitość, marazm i bierność życiową, trzeba bardzo często postawić granice innym ludziom. Stawianie granic natomiast prowadzi niekiedy do odrzucenia. Poza tym zmiany wymagają przeciwstawienia się własnym przekonaniom i nawykom, co samo w sobie jest trudne i wyczerpujące. Bywa i tak, że ludzie rzeczywiście umierają wokół nas. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko i sen o śmierci jest wtedy tak zwaną synchronią – odbiciem zmian podświadomych w materii. Transformacja bowiem ma wiele wspólnego z życiem, postawą i zachowaniem osoby, której aspekt umiera we śnie. Dla przykładu więc, kiedy partner, który odznacza się zaradnością życiową, zaczyna chorować, my musimy przejąć na siebie obowiązek zadbania o nasz wspólny byt. Rozwijamy więc w sobie dany potencjał do maksimum. Jednocześnie ulega on po drodze wielu zmianom, dopasowując się do naszej indywidualności oraz do wymagań losowych. Rzeczywista śmierć partnera może być w tym wypadku zakończeniem jego choroby, a także naszego wewnętrznego procesu zmian. Ale NIE MUSI, zwłaszcza gdy postawa partnera ulegnie treściwej transformacji w obszarze jego zdrowia.

Przykłady z obszaru snu o śmierci

Wiadomość o własnej śmierci, albo przepowiednia własnej śmierci we śnie będzie więc zapowiedzią zbliżającej się transformacji naszej osobowości. Mogą na nią wpłynąć zdarzenia w naszym otoczeniu. Być może ktoś powie coś, co zmieni tok naszego myślenia. Ktoś może również zrobić coś, co obali iluzję, w której dotychczas żyliśmy. Możliwa jest także iluzja, która jest wynikiem obawy przed zmianą. Przy interpretacji ważne jest, by nie trzymać się kurczowo jakiekolwiek sennika. Wiadomość o własnej śmierci, albo przepowiednia własnej śmierci we śnie będą ściśle odnosić się do naszych przeżyć, zewnętrznych i wewnętrznych. To im należy się nasza szczególna uwaga. Podobnie sen o własnej śmierci będzie ściśle powiązany z naszymi przeżyciami. Choć w tym przypadku będzie on jednoznacznie oznaczał transformację naszej osoby. Sen o zmartwychwstaniu natomiast wymaga głębszej analizy pozostałych elementów snu. Może bowiem odnosić się do udanej transformacji osobowości, bądź do iluzji przemiany. Sen o śmierci mężczyzny nieznajomego będzie tyczył się transformacji w obszarze naszego działania. Blondyn wskaże nam na działanie wewnętrzne powiązane z natchnieniem, a brunet na działanie w materii. Sen o śmierci kobiety, zwłaszcza nieznajomej będzie natomiast wskazywał na transformację kreacji. Podobnie do przypadku snu o śmierci mężczyzny, będzie to zmiana w sposobie tworzenia wewnętrznego, bądź zewnętrznego.

Interpretacje snu o śmierci bliskich

Wśród śmierci bliskich sen o śmierci matki wydaje się występować najczęściej. Odnosi się on do transformacji energii żeńskiej w nas, a także cech osobowości, które kojarzymy z mamą. Energia żeńska to przede wszystkim pragnienie serca, a więc pragnienie kreacji i uwagi (miłości), które może być bardzo tłamszące i czynić z nas ofiarę. Sennik tłumaczy sen o śmierci matki jako zapowiedź pewnych zmian życiowych. Według mnie są to przede wszystkim zmiany wewnętrzne, które mają następnie odzwierciedlenie w życiu. Transformacja pragnienia serca może dla przykładu polegać na nadanie kierunku pragnieniu i na zaprzestaniu byciu jego niewolnikiem. Innymi słowy śmierć matki we śnie może oznaczać przemianę wewnętrznej ofiary. Analogicznie sen o śmierci ojca będzie wróżył zmiany w podejściu do energii męskiej w człowieku, a więc do pędu do działania. Transformacji ulec mogą również cechy charakterystyczne ojca, które wyrażamy w sposób indywidualny dla nas. Wyrażamy je przez całe nasze życie, również po śmierci rodziców. Często też je w sobie udoskonalamy, przerabiamy. Dlatego też niekiedy towarzyszą nam sny o śmierci ojca, który już nie żyje, czy też sny o śmierci matki, która już nie żyje. Pod tym względem sen o śmierci nieżyjącej osoby nie jest niczym niezwykłym. Pewna bliska mi osoba umierał w moich snach przez rok czasu po jej właściwej śmierci w materii. Przez cały ten czas zmieniało się we mnie przeświadczenie o jej cecha i ich wyrażaniu. Aż doszło do całkowitej akceptacji. Analogicznie wygląda interpretacja w przypadku snu o śmierci męża (również byłego męża), bądź żony. Cechy charakteru, z którymi ich kojarzymy ulegają w nas przemianie. Również sen o śmierci siostry, albo brata można wdrożyć w tą konwencję. Podobnie postacie babci i dziadka posiadają cechy charakterystyczne, które mogą ulec w nas przemianie. Jednak w przypadku snu o śmierci babci, bądź dziadka chodzi także o transformację na poziomie rodowym. Wtedy też zmianom w nas ulegają cechy, którymi odznaczają się członkowie naszego rodu. Przykładem może być tłamsząca kobiecość w rodzie silnych kobiet, albo kontrolująca męskość w rodzie dominujących mężczyzn.

Sen o śmierci dziecka…

…jest jednym z najbardziej przykrych, niezależnie od tego, czy martwe dziecko istnieje w świecie rzeczywistym. Generalnie dziecko odnosi się do naszego ciała oraz do naszych zamierzeń, planów, a także już rozpoczętych działań. Dzieci w snach symbolizują owoce naszych kreacji. Ich śmierć to przedsięwzięcie, które się nie powiodło, albo uległo gruntownej przemianie. Jeżeli znana jest nam płeć dziecka, albo chodzi o właściwe dzieci w materii, wtedy mówimy przede wszystkim o transformacji. Sen o śmierci syna będzie więc wskazywał na zmiany w zakresie naszego rozpoczętego działania. Sen o śmierci córki natomiast poinformuje nas o modyfikacji naszego podejścia do kreacji oraz o sposobie w jaki kreujemy. Córka może również symbolizować nabytą wiedzę, która także jest owocem naszego życia. W tym kontekście sen o śmierci córki będzie dotyczył głębokiej przemiany w obszarze wiedzy życiowej.

Interpretacje snów o śmierci znajomych

Podobny przekaz do snu o śmierci męża będzie miał sen o śmierci narzeczonego, bądź ukochanego. Fundament interpretacji pozostaje niezmienny. Należy przeanalizować cechy ukochanego i ukochanej. One bowiem ulegną, albo uległy w nas przemianie. Na tej samej zasadzie można tłumaczyć sen o śmierci cioci, bądź szwagra, a także sen o śmierci kolegi, sąsiada i znajomego. Ważne jest zrozumienie, z jakimi cechami mamy do czynienia. Wtedy też będziemy świadomi, co ulega w nas transformacji. Ciekawym przypadkiem jest sen o śmierci księdza. Ksiądz bowiem jest zwykle symbolem niechęci do kreacji. Kreacja odbywa się poprzez ‘zapłodnienie’ nieświadomości przez świadomość. Postać księdza kojarzy się z celibatem, a więc z brakiem zapłodnienia, a nawet niechęcią do energii żeńskiej. Śmierć księdza będzie więc transformacją tych cech w nas. Jeżeli jednak ksiądz jest osobą nam znaną, wtedy obowiązuje zasada przyjrzenia się jego osobowości i cechom charakteru.

Interpretacje snu o śmierci zwierząt

Zwierzęta w snach symbolizują nasze instynkty, które stanowią jednocześnie o naszej mocy. Znaczenie snu o psie dla przykładu poinformuje nas o potrzebie asertywności, bądź wierności. Sen o o kocie natomiast pokaże nam nasz indywidualizm. Sen o śmierci zwierzęcia będzie więc pokazywał przemianę naszego instynktu. W tym kanonie sen o śmierci psa pokaże transformację naszej wierności sobie i związanej z nią asertywności. Jej przyczyną mogą niezbyt przyjemne wydarzenia w życiu, jak np. wykorzystanie naszej dobroci. Zwykle po takich doświadczeniach zachodzi w nas zmiana i postanawiamy bardziej pilnować naszej energii. Towarzyszyć temu może sen o śmierci kota. Ponieważ za każdym razem, kiedy decydujemy się zawalczyć o siebie, walczymy również o własny indywidualizm. Kot symbolizuje podążanie obraną dla siebie drogę, niezależnie od opinii innych. Kiedy umiera we śnie, umiera wraz z nim nasze dotychczasowe przekonanie o tym, co słuszne i prawidłowe. Zwykle wtedy znajdujemy dla siebie inną formę wyrazu. Czy za nią podążymy i czy transformacja rzeczywiście się dokona, zależy od nas.

Rodzaje śmierci w snach i ich tłumaczenie

Nieodłącznym elementem snów o śmierci są okoliczności zejścia do podziemi. Skoro każda śmierć we śnie jest symbolem transformacji, to obszar i sposób jej zadania przekaże nam, czego owa transformacja będzie dotyczyć. Sen o śmierć przez rozstrzelanie pokaże, że do przemiany przyczyni się uświadomienie. Wejście kuli, albo noża w ciało symbolizuje bowiem wejście świadomości w podświadomość. Innymi słowy, zrozumienie wchodzi w nas, by oświetlić to, co było dotąd widziane w negatywie i zwykle wywoływało nasz lęk. Warto zwrócić uwagę na miejsce, które przebiła kula. Pokaże nam ono bowiem obszar przemiany. Jeśli więc strzał był wykonany w głowę, mamy do czynienia z transformacją świadomości, albo intuicji. Ostatnie dotyczy strzału ‘między oczy’. Gdy natomiast kula przebija serce, dochodzi do przemiany widzenia i czucia pragnienia. Sen o śmierci przez utonięcie wskazuje na emocje, które tłamszą i nie pozwalają oddychać. Kiedy jest w nas wiele lęków i stłumionego bólu, żalu oraz agresji emocje zwykle nas zalewają i nie pozwalają na dostęp świadomości – tlenu. Przemiana polega wtedy na poddaniu się emocjonalnej sile, co ma związek również ze spontanicznym ‘wylaniem’ bólu. Śmierć przez utonięcie we śnie pokazuje bolesną transformację, która wymusza na nas przyjrzenie się temu, co leżu pod gniewem, smutkiem i nieokreślonym zranieniem. Sen o śmierci przez uduszenie jest również związany z brakiem tlenu, ale odnosi się przede wszystkim do czakry gardła. Odpowiada ona za wyrażanie się. Za to kim jesteśmy, jak się przedstawiamy i pokazujemy światu. Przemiana w tym obszarze może dotyczyć gruntownego przeistoczenia formy naszej wypowiedzi. Możemy wtedy nawet ważyć się na wyjście z cienia i zaprezentowanie ludziom naszych poglądów po długim czasie milczenia.

Sen o śmierci w wypadku samochodowym…

…odnosi się do całkowitej transformacji tego kim jesteśmy i w jaki sposób żyjemy. Samochód bowiem symbolizuje sposób w jaki poruszymy się przez życie. Jeżeli jest wygodny i nowoczesny, podobnie żyjemy. Jeżeli jest dla przykładu czerwony i szybki, szybko działamy i przechodzimy z jednego tematu w drugi. Samochód jest po prostu formą na świadomość i jego zniszczenie symbolizuje potrzebę zmiany formy naszego wyrażania, tego w jaki sposób widzimy siebie. Sen o śmierci w wypadku samochodowym jest więc głęboką transformacją tego jak widzimy siebie, w jaki sposób myślimy i czujemy. Sen o śmierci dziecka w wypadku samochodowym będzie z kolei pokazywał przemianę owocu naszych działań, albo naszego ciała. Tego jak je widzimy i traktujemy. Przemianie może towarzyszyć również zmiana w pokazywaniu się na zewnątrz, ponieważ transformacja dotyczy formy, a więc tego, w jaki sposób wychodzimy do ludzi.  
 

Przeczytaj także:

Sen o pogrzebie Kierunek Zycie
Sen o pogrzebie – znaczenie snu
Znaczenie snu o psie Kierunek Zycie
Znaczenie snu o psie
Co oznacza sen o kocie?
Co oznacza sen o kocie?
Zeby sennik i podświadomosc Kierunek Zycie
Zęby, sennik i podświadomość
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *