Zęby, sennik i podświadomość, czyli prawdziwe znaczenie snu

Zęby są jednym z najczęściej spotykanych i wyszukiwanych symboli w senniku. Budzą lęk i panikę. Panikę, zręcznie podsycaną przez brak zrozumienia lustrzanych powiązań między podświadomością i światem fizycznym. Obrazy senne, które zawierają zęby, sennik, czy też ogólnie senniki przedstawiają zwykle w sposób negatywny. Wierzenia ludowe pokazują zęby również w negatywnym świetle – jako nadchodzącą śmierć, albo przynajmniej ciężką chorobę. Wystarczy jednak poznać meandry podświadomości, by zrozumieć powstanie symbolu i jego prawdziwe znaczenie. Sennik Symboliczny inaczej bowiem odnosi się do interpretacji. Poniżej znajdziecie odniesienia do następujących tematów:

Spis treści

Świadomość zawsze jest otoczona nieświadomością, a więc formą. Biorąc to za przykład, zęby są symbolem świadomości, a dziąsła symbolizują formę, a zatem ciało. Ponieważ zęby znajdują się w jamie ustnej – ośrodku odpowiedzialnym za wyrażanie się – wskazują na świadomość, dotyczącą naszego pokazywania się światu, tego jak wyrażamy własną indywidualność i jak o nią dbamy. Świadomość, a wraz z nią forma zmienia się i ewoluuje. Paliwem są nasze doświadczenia.

Dziąsła odsłaniające zęby – sennik, a znaczenie symbolu w podświadomości

Bardzo ważne – z mojego punktu widzenia – jest zwrócenie uwagi na dziąsła, które są symbolem dla formy, a więc dla energii żeńskiej. Energia żeńska to pragnienie tworzenia, które napędza całe działanie i poznanie, a tym samym życie. Im większe pragnienie, tym większe trzymanie się życia i tym mocniejsza forma – dziąsła. Mocne zdrowe zęby potrafią bez problemu wgryźć się w pokarm, przeżuć go i wyssać z niego potrzebną do życia energię. Podobnie mocne zęby we śnie, osadzone w mocnych dziąsłach wskazują na zdrowe pragnienie życia.

W chwili gdy poszerzało się we mnie zaufanie do Przestrzeni – a wraz z nim chęć do życia – odczuwałam swędzenie dziąseł. Mocne, wręcz bolesne swędzenie, utrzymujące się za każdym razem przez kilka dni.

Dziąsła odsłaniające zęby senniki tłumaczą zwykle zaburzonymi relacjami w rodzinie. Może być i tak. Moim zdaniem jest to jednak jedna z wielu przyczyn, które mogły doprowadzić do zaniku pragnienia do życia. Pragnienia do tworzenia, działania i poznawania. Brak pragnienia to zmęczenie każdym następnym dniem. To również obowiązek, który nas utrzymuje przy życiu. Najczęściej to jednak lęk przed nieznanym. Dziąsła odsłaniające zęby symbolizują wyparcie pragnienia zarówno w świecie sennym, jak i rzeczywistym. Odnawianie, a więc przywracanie pragnienia, czyli poszerzanie świadomości w tym obszarze może wiązać się z fizycznymi odczuciami. W chwili gdy poszerzało się we mnie zaufanie do Przestrzeni – a wraz z nim chęć do życia – odczuwałam swędzenie dziąseł. Mocne, wręcz bolesne swędzenie, utrzymujące się za każdym razem przez kilka dni. Przeżyłam więc ponownie ząbkowanie – symboliczne wytworzenie się świadomości odpowiedzialnej za pragnienie życia.

Znaczenie snu o krwawiących, obrzmiałych, ropiejących dziąsłach…

będzie zatem odnosić się do naszego pragnienia. Do tego jak sobie radzimy w życiu, jakie mamy przekonania i jak patrzymy na siebie. Czy czujemy się wartościowi i skuteczni. I najważniejsze – czy czujemy się na tyle bezpiecznie, by z odwagą ruszać w nieznane. Krwawiące dziąsła pokazują utratę energii, a więc często bolesne doświadczenia, które prowadzą do marazmu, bierności i zastoju. Obrzmiałe i ropiejące dziąsła wskazują natomiast na nadwyrężenia, do których doprowadzić mogło nadmierne wyrażanie własnej osoby, przemęczenie i niezdrowe schematy w tym obszarze.

Zepsute, bądź czarne dziąsła we śnie…

…obrazują stan pragnienia, które marnieje, albo jest po prostu widziane w negatywnie. Dzieje się tak zwykle, gdy odczuwamy silny pęd do tworzenia, do przejawiania siebie, ale nie potrafimy się przebić przez ograniczenia. Wewnętrzne jak i zewnętrzne. Ma to związek również z dziąsłami bez zębów, ponieważ często brak nam świadomości. Nie wiemy, jak czegoś dokonać, więc rezygnujemy. Zęby to świadomość, a więc ich brak we śnie sugeruje brak zrozumienia. Nie należy jednak mylić nieposiadania zębów z ich utratą we śnie. Choć oba obrazy wskazują na pustkę, na brak świadomości, która powinna zostać odbudowana, utrata zębów jest związana z nagłą zmianą w życiu. W opowieściach ludowych, a tym samym w sennikach panuje pogląd, że utrata zębów zapowiada śmierć i nieszczęście.

Czy trafne jest opisywanie przez senniki wypadających zębów jako śmierć w rodzinie i nieszczęście?

W pracy z podświadomością tylko raz spotkałam się z przypadkiem śmierci, która wiązała się z utratą zębów. Wszystkie zęby wypadły na raz. Sen zdarzył się tuż po śmierci pewnej bliskiej osoby. Znamionował głęboką zmianę wyrażania się na wszystkich poziomach, co jest zjawiskiem powszechnym w przypadku tak wielkiej straty. Warto zauważyć, że nie był to tak zwany sen proroczy. Podświadomość natomiast ubrała w formę zdarzenia materialne i pokazała, jak to wpłynęło na psychikę śniącego. Sen o wypadaniu wszystkich zębów wskazuje zatem na transformację świadomości, a więc na zmianę, która często jest kojarzona z głębokimi przeżyciami. Nie muszą one odnosić się do śmierci fizycznej. Równie trudnym doświadczeniem może być utrata praca, albo pożegnanie z partnerem. Zawsze jednak po deszczu wychodzi słońce i do tego odnoszą puste dziąsła, które czekają na zapełnienie ich nowymi, pozytywnymi doświadczeniami. Do tego też odnoszą się wypadające zęby we śnie, na których miejsce rosną nowe, czyli nowa świadomość.

Wypadające zęby symbolizują zmianę przekonań…

…niezależnie od obecności krwi. Spotkałam się wprawdzie z interpretacją, w której krew miałaby wskazywać na śmierć w rodzinie, a jej brak na podobne nieszczęście u znajomych. Nie widzę jednak żadnych logicznych podstaw, by się jej trzymać. Krew jest przede wszystkim symbolem energii dla ciała. Jej utrata świadczy o zmęczeniu, do którego mogą doprowadzić wielkie, wyczerpujące emocje. A także nadmierna praca fizyczna i umysłowa. Zmęczenie ciała natomiast utrudnia przepływ świadomości oraz zapanowanie nad wybuchami emocjonalnymi.

Wypadające chore zęby we śnie pokażą zatem pozbycie się szkodzących nam schematów. Obecność krwi podkreśli wysiłek emocjonalny, który będzie towarzyszył sprzątaniu Jaźni z niepotrzebnych przekonań. Sen o wypadających zdrowych zębach natomiast powinien skłonić śniącego do zastanowienia. Śniący zmienia bowiem zdrowe myślenie, co zawsze wiąże się z jakimś wysiłkiem. Robi to niepotrzebnie, choć nie znaczy to, że postępuje źle.

Wyrywanie zębów senniki…

…przedstawiają zwykle jako uporządkowanie jakichś spraw. I jest to całkiem przyjemne tłumaczenie. Ponieważ pozbywanie się szkodzących schematów w sposób świadomy prowadzi do organizacji własnej przestrzeni. Wyrywać nie musimy ich natomiast, gdy zęby są poluzowane. Znaczy to, że w końcu same wypadną, albo że powinniśmy przeciwdziałać, jeżeli mamy do czynienia ze zdrowymi schematami.

W przypadku zepsutych zębów senniki…

…ostrzegają przed stratami i porażkami. Zepsute zęby obrazują bowiem świadomość, która nam nie służy. A skoro nam coś nie służy, to może doprowadzić do strat. Nie należy się jednak lękać. Sny przychodzą do nas po to, by zwrócić nam uwagę na nasze wewnętrzne i zewnętrzne postępowanie. Dają nam wskazówki, z których mamy prawo i obowiązek skorzystać. Możemy więc dokonywać zmian i kształtować własną rzeczywistość.

Plombowanie zębów senniki…

…- a przynajmniej ich część – również przedstawiają w sposób odwołujący się do zasady, którą opisałam na samym początku. Plombowanie może być bowiem symbolem ucieczki przed problemami i przed prawdą o sobie. Symbolem ratowania niesłużącej nam już świadomości. Jednak dobrze zaplombowany ząb może być przydatny przez długie lata. Odnosząc to do materii, nasze postępowanie i myślenie po drobnej obróbce wcale nie musi nam szkodzić.

Sen o białych zębach

Gdy śnimy o czystych i białych zębach możemy wyjść z założenia, że z naszą świadomością nie dzieje się nic złego. Warto jednak wziąć pod uwagę swój charakter, bądź ogólnie charakter śniącego. Możliwe są bowiem iluzje, np. gdy bardzo pragniemy widzieć siebie w sposób wybielony. Odwrotnością będzie sen o brudnych zębach. Ich mycie natomiast sugeruje próby oczyszczenia się ze szkodliwych naleciałości w myśleniu. Sen o myciu zębów można przyrównać do próby odnalezienia się w natłoku poglądów. Każdy jakieś ma, ale które są moje? I czy muszą być moje?

Sen o czarny zębach

Czerń odnosi się do cienia, do wyparcia i bierności. Czarne zęby to widziana w negatywie świadomość, którą wyrażamy na zewnątrz. Czynimy więc projekcję, którą musimy zdjąć. Podobny sen motywuje do przyjrzenia się sobie w sposób bardziej pozytywny. Każdy cień bowiem to wyparty potencjał.

Sen o złoty zębach i srebrnych zębach

Złoto odnosi się do energii męskiej, a srebro do energii żeńskiej. Obie energie te tworzą każdego człowieka. Złoty ząb będzie więc wskazywał na świadomość działającą, a srebrny na świadomość kreacji, którą posiłkujemy się w wyrażaniu.

Aparat na zębach, sennik i tłumaczenie symboli podświadomych

Noszony aparata na zębach we śnie wskazuje po prostu na prostowanie pewnych schematów myślowych i przyzwyczajeń. Prostowanie to odbywa się poprzez nabywanie zrozumienia, a więc poniekąd poprzez naukę i poszerzanie horyzontów. Krzywe zęby senniki opisują zwykle jako rodzaj nadszarpniętej opinii. Moje doświadczenie pokazuje jednak, że są to pomieszane, niejasne poglądy i zagubienie, które w rezultacie może prowadzić do pewnego nadszarpnięcia. Ale co ważniejsze – nie musi.
Zdejmowanie aparatu ortodontycznego we śnie jest zwykle powiązane z nabytym zrozumieniem, dzięki któremu śniący pozbył się wcześniejszego zagubienia.
Brudny aparat ortodontyczny natomiast obrazuje drogę, na jakiej po owo zrozumienie sięgamy. Może być to bowiem sposób nam szkodzący, nieprowadzący do polepszenia naszej sytuacji.

Zęby, sennik i powiązanie z chorobą

Każde lękliwe powiązanie snów z nieszczęściami posiada logiczne wytłumaczenie. Logiczne, ale skrzywione zwykle poprzez brak wiedzy. Powiązanie snu o zębach z chorobami także posiada wytłumaczenie. Ciało – czy chcemy, czy nie – odzwierciedla stan naszej podświadomości i świadomości. Jest w końcu formą. Im większe poczucie straty przy zmianie świadomości, im większa niezgoda i walka, tym więcej emocji jest w nas skumulowanych. Emocji, które wcześniej, czy później mogą odbić się na naszym stanie zdrowia. Jeżeli więc dochodzi do intensywnych zmian w naszym życiu przy braku naszej zgody, skutkiem jest stres, a także niejednokrotnie choroba. Wypadanie zębów we śnie informuje natomiast o zmianach. Choroba może się więc wydarzyć, ale nie jest nieunikniona.

Choroba może również dotknąć dzieci, ponieważ reagują one bardzo silnie na emocje rodziców. Na ich ból i cierpienie. W sensie duchowym dzieci są przedłużeniem ciała rodziców. Wewnętrzna niedyspozycja matki, bądź ojca może się na nich odbić. Tłumaczy to powiązania snów o zębach z przypadkami chorobowymi u najmłodszych członków rodzin.

Znaczenie symbolu czy sennik? Zęby, podział uzębienia, a symbolika

Zęby możemy również przypisać odpowiedniej budowie i numeracji. Poszczególne etapy z Mandali Serca możemy bowiem odnieść do każdego obszaru życia, w tym do kolejności poszczególnych zębów. Warto również przy interpretacjach kierować się syntezą różnych kierunków. Ja niekiedy korzystam z wiedzy Totalnej Biologii, choć oczywiście pod kątem symbolicznym.
Dla przykładu, choć niejeden sennik zęby trzonowe uznał za symbole drogich przedmiotów, a kły za rzeczy mało wartościowe, ja odwołuje się tutaj do skojarzeń doświadczeń utrwalonych w podświadomości. I do symboliki liczb, której źródłem jest Mandala Serca.

Sen o zębach jedynkach i zębach dwójkach…

…będzie więc wskazywał na konflikt w obszarze własnej wartości i stawiania granic. Totalna Biologia omawia to pod kątem nieumiejętności obronienia własnych przekonań i przestrzeni życiowej. Człowiek o obniżonej wartości własnej jest zwykle przekonany o tym, że nie da rady, że nie potrafi czegoś dokonać. Utrata zęba we śnie jest więc związana ze zmianą świadomości w obrębie własnego wyrażania się i postępowania w materii. W trakcie jednego ze snów sama utraciłam górna lewą jedynkę. Na jej miejsce szybko przesunął się kolejny ząb, który jednocześnie stał się połączeniem prawego i lewego. Stanął po środku. W moim życiu nie wydarzyło się wtedy nic wstrząsającego, ale została obalona pewna iluzja. Aby skutecznie działać w materii i bronić własnej przestrzeni musiałam umiejętnie połączyć aspekty energii żeńskiej i męskiej, lewego i prawego zęba. Nie przydarzyła mi się także żadna fizyczna niedyspozycja, choć wiadomo, że pękająca iluzja jest raczej zjawiskiem nieprzyjemnym, głównie od strony psychicznej.

W trakcie jednego ze snów sama utraciłam górna lewą jedynkę. Na jej miejsce szybko przesunął się kolejny ząb, który jednocześnie stał się połączeniem prawego i lewego. Stanął po środku.

Pozbycie się zębów jedynek i dwójek świadczy zatem o zmianie schematu, o zmianie myślenia “nie potrafię zatem nie bronię się”. Gdy na miejscu utraconych zębów wyrastają nowe, wtedy mamy do czynienia z tworzeniem nowego myślenia. Np. o własnej skuteczności. Numer jeden i dwa odnoszą się – według Mandali Serca – także do nowego początku, połączonego z idealizmem. Wchodząc w coś nowego mamy bowiem określone nadzieje i wyobrażenia, które zmieniają się, kiedy zderzymy je z rzeczywistością. To również może się wiązać z utratą wiary w siebie, albo z potrzebą zaznaczenia własnej przestrzeni, jak choćby w nowej pracy.

Zwyczajowo w senniku kły, a więc zęby trójki…

…odnoszone są do rzeczy mało wartościowych. Moje doświadczenie natomiast bardzo wyraźnie wiąże je z podstawowym skojarzeniem – agresją, a więc obronom i atakiem. Jak powyżej, utrata kła świadczy o zmianie przekonań w obszarze obrony, bądź ataku. Zepsuty kieł we śnie, nadkruszony bądź ruszający się jest również pokazaniem stanu naszej świadomości w tym temacie. Coś się psuje, coś zaczyna nam przeszkadzać i być może nasze następne działania doprowadzą do zmiany. Wszystko zależy od nas.

Sen o zębach czwórkach…

odnosi się natomiast to schematu kija i marchewki, a więc przeświadczenia, że za nasze działania będziemy ukarani, bądź nagrodzeni. Przeświadczenie to jest rozpowszechnione choćby w Chrześcijaństwie pod pojęciem grzechu. W rzeczywistości każdy człowiek ponosi konsekwencje swoich działań. Również tych nieświadomych, związanych z wypartymi cieniami. Nieuświadomione działania właśnie są najczęściej przyczyną wierzenia w karę boską. Także w nagrodę i uśmiech losu, podczas gdy konsekwencje naszych świadomych poczynań są w przeważającej mierze pozytywne.

Sen o zębach piątkach…

łączy się ściśle z buntem, a więc z Lilith. Cyfra pięć symbolizuje bowiem formę, nakładanie formy na świadomość, a więc wyrażanie siebie, które często jest związane właśnie z buntem. Z buntem na ograniczenia, które niesie ze sobą forma. Trzeba ją bowiem niekiedy bardzo długo i cierpliwie kształtować. Proces ten kłóci się z zachłannym pragnieniem i postawą ego. To z kolei prowadzi do niegodności formy. Do niegodności Lilith, która się buntuje na perfekcjonizm i trud. Nic więc dziwnego, że Totalna Biologia utożsamia zęba piątkę z wchodzeniem w dorosłość, zdradą ojca oraz porzuceniem przez matkę. Niegodność powstaje bowiem z braku cierpliwości. Niecierpliwość jest natomiast przyczyną poczucia odrzucenia, braku wiary w spełnienie pragnienia. Jest przyczyną braku zaufania do Przestrzeni – wewnętrznej matki i ojca – że czuwa, właściwie poprowadzi i pomoże. Wyrwanie, wypadanie, bądź naruszenie zęba piątki we śnie oznajmi nam więc zmianę myślenia odnośnie tego, co tworzymy, jak się wyrażamy. Być może nasze podejście było dotychczas zbyt idealistyczne, albo odwrotnie. Uważaliśmy, że nasza twórczość nie potrzebuje zmian.

Mój indywidualny, Sennik Symboliczny zęby szóstki…

przypisuje pragnieniu. Jest to szósty etap na Mandali Serca, który nadchodzi po buncie formy. Wtedy to bowiem wyzwolone zostaje pragnienie, uprzednio zepchnięte głęboko do podświadomości. Płonie ono w człowieku tak mocno, że ego poddaje się pod naporem emocji i zaczyna dążyć do urzeczywistnienia pragnienia.

W moim śnie zobaczyłam zęba nadpsutego i trudno było mi się z nim pożegnać. Wiedziałam bowiem, że będę musiała się go pozbyć.

Podświadomość pokazała mi na tym przykładzie, że najwyższy czas zacząć panować na wewnętrznym porywem. Spełnił on już swój cel i obudził mnie do działania. Kolejnym etapem jest nauka równowagi oraz burzenia blokad, które przeszkadzają w realizacji marzeń i zamysłów. Jest to etap ego – niszczyciela ograniczeń i przedstawiać go może…

…sen o zębach siódemkach.

Totalna Biologia przypisuje siódemkom umiejętność przeciwstawiania się, asertywność, a także poddanie się i rezygnację. Są to więc cechy naszego ego, które albo walczy, albo poddaje się na drodze do celu. Zepsuta siódemka może zatem symbolizować rezygnację, albo ogólnie przeświadczenie odnośnie niszczenia blokad, które należy zmienić.

Ponieważ podświadomość jest sprzężona z materią, symbole senne mogą przyjmować postać materialną. Nazywam to czytaniem Przestrzeni. Do tego odnoszą się niekiedy objawy opisane przez Totalną Biologię. Dokazujące zęby w rzeczywistości mogą więc wskazywać na problematyczne obszary w nas, według powyższego opisu. Mogą być również konsekwencją zaniedbań, wynikających z wyżej opisanych zagadnień. Jak choćby zęby ósemki, które nawiązują do zakończenia jakiegoś etapu i wyzwolenia kreacji, a więc wytrwałego i cierpliwego tworzenia. Z nim bowiem wielu ludzi sobie nie radzi, na co wskazują ubytki w zębach. W rzeczywistości sennej i fizycznej.

Zęby, sennik oraz energia męska i żeńska

Zęby można również podzielić pod kątem energii męskiej i żeńskiej. Pisząc o energii nie mam na myśli, kobiety bądź mężczyzny. Każdy człowiek bowiem jest owocem działania żeńskości i męskości w nim. Energia męska jest pędem do działania i świadomością oraz odpowiada na pragnienie tworzenia, czyli energię żeńską, która nakłada formę. Ruchliwa, dolna część szczęki wraz z zębami będzie więc przypisana męskości, a górna żeńskości. W dolnej części możemy również dokonać podziału na prawą – męską część i lewą – żeńską. Problemy w męskiej części będą więc wskazywały na problemy ze świadomym wyrażaniem i świadomym działaniem w obszarach przypisanych do poszczególnych zębów. Powikłania, bądź utrata zębów w żeńskiej części pokaże nam zanik, bądź transformację pragnienia. Podobny podział obowiązuje dla górnych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.