Znaczenie snu o psie i symbolika psa

Pies symbolizuje przede wszystkim WIERNOŚĆ. Ku sobie i ku innym. W parze z wiernością podąża AGRESJA. Jest ona potrzebna do obrony siebie, bądź innych oraz do postawienia odpowiednich granic. Tylko w ten sposób wierność może być realizowana. Jeżeli bowiem nie potrafimy zaakcentować własnego zdania oraz realizować pragnienia serca, jak w ogóle może być mowa o wierności sobie?

Każda interpretacja wymaga przyjrzenia się życiu śniącego – jego lękom i schematom utrwalonym w dzieciństwie i okresie dojrzewania  oraz krzywdom. Znaczenie snu o psie niczym się w tej kwestii nie różni. Właściwa analiza przekazu podświadomości – każdy sen jest bowiem swoistą rozmową między światem podświadomym i ego człowieka – opiera się na prześledzeniu życiowego tła. W ten sposób można określić, czy symbol psa we śnie nawołuje do obrony siebie, czy też informuje o nadmiernej, niepotrzebnej agresji.
Znaczenie snu o psie jest więc ściśle związane z symboliką psa oraz indywidualnymi przeżyciami śniącego i stanem jego PODŚWIADOMOŚCI.

Atakujący pies. Gryzący pies

Agresja jest  energią kreacji, która pozwala nam przedrzeć się przez opór podświadomości i materii. Pozwala nam również bronić własnych idei i wyrażać indywidualne potencjały w pełni. Gdy z niej nie korzystamy właściwie, obraca się zazwyczaj przeciw nam. Wtedy też w naszych snach napotykamy psa, który szykuje się do ataku. Pokazuje nam tym samym, że jego potencjał – wierność i agresja – domaga się wyrażenia w działaniu. Krzyczy wręcz – użyj mnie! Broń siebie i własnych granic! Bądź wierny sobie i pragnieniu serca!

Czasem dochodzi nawet do ugryzienia. Ważne jest, by zwrócić uwagę na miejsce, w które wbiły się zęby psa. Każde przebicie ciała człowieka we śnie wskazuje bowiem na uświadomienie, a więc na wniknięcie świadomości w podświadomość. Przez różnego rodzaju zdarzenia w życiu, przez zwykle raniące słowa, dowiadujemy się czegoś o sobie, co dopomina się naszej reakcji.
Gdy więc dla przykładu zostaniemy ugryzieni w rękę – symbol tworzenia – nasz wewnętrzny instynkt chce, byśmy pozostali wierni sobie w trakcie zajmowania się jakimś przedsięwzięciem. Byśmy się nie poddawali i bronili własnego stanowiska. By nikt nas nie zniechęcił przykrym słowem, czy też nawet działaniem.

Podobne znaczenie ma sen, w którym pies gryzie nas w nogę. Noga jako symbol drogi sugeruje czynne działanie i podążanie przed siebie. Czasem potrzebna jest dość mocna dawka agresji do postawienia sztywnych granic ludziom, którzy chcą nas z tej drogi zawrócić. Ugryzienie w tym przypadku wskazuje na zrozumienie, że powinniśmy pozostać wierni sobie i słuchać siebie. Do zrozumienie może dojść, gdy na światło dzienne wyjdą jakieś nieznane fakty, na przykład w trakcie nieoczekiwanej wymiany zdań. Kłótni, albo nawet pomówień. Są to zwykle sytuacje, kiedy nie tylko opadają iluzje, ale kiedy wymagana jest nasza czynna reakcja – walka o siebie i prawo do podążania własną drogą.

Chudy pies. Gruby pies

Wewnętrzny instynkt, który nawołuje nas do obrony siebie, bądź innych może się wyczerpać. Tak, jak najbardziej! Dzieje się tak, gdy go tłumimy, bądź nadwyrężamy. Kiedy w naszej nieprzepracowanej podświadomości tkwią schematy, przez pryzmat których widzimy innych ludzi jako wrogie nam istoty. Pozostajemy wtedy w ciągłej gotowości do walki i atakujemy. Albo gdy nie pozwalamy sobie na obronę, bo wmówiono nam, że nie powinniśmy. Że inni wiedzą lepiej od nas i zasługują na więcej, również na to, czego zapragnęliśmy dla siebie.

Chudy pies we śnie pokazuje nam więc, że nie karmimy go uwagą naszej świadomości oraz odpowiednim odpoczynkiem naszego ciała. Przesadzamy z jego wykorzystaniem w obronie, przez co tracimy siły, aż nasz instynkt jest coraz słabszy i w końcu bezużyteczny.
Odwrotność ukazuje gruby pies, z którego potencjału nie korzystamy. Jest wciąż karmiony naszą uwagą, jesteśmy go świadomi, ale nie potrafimy, bądź nie chcemy zastosować go w działaniu. Nie stawiamy potrzebnych granic i najczęściej pozwalamy się krzywdzić. Nieświadomie.

Ranny pies. Zdechły pies

Dla większości ludzi podświadome ranienie siebie stanowi wciąż abstrakcję. Jednak większość z nas zadaje sobie krzywdy na porządku dziennym – krzywdy dotkliwe, które nie pozwalają na wiarę w siebie, a w konsekwencji na satysfakcjonujące życie. Dzieje się tak, gdy obdzieramy się z poczucia własnej godności i siły oraz gdy pozwalamy innym na to samo. Niekiedy jednak podobne zdarzenia mogą mieć pozytywne konsekwencje, np. gdy dochodzi do obalenia pewnej iluzji, w której nieświadomie utknęliśmy.

Za przykład niech posłuży wcześniej wspomniana nadwyrężona obrona własnej osoby. Wielu niepewnych siebie ludzi reaguje automatycznie agresją na inność, choćby na inne zdanie ludzi z otoczenia. Zjawisko to nazywamy potocznie hejtem, który przyjmuje różne formy. Niekiedy jednak hejter może trafić na przeciwnika, który zada mu swą argumentacją mocny cios. Cios, który zrani głęboko i skruszy mury obronne, pozwalając na wniknięcie za nie nowej świadomości. Hejter dozna zrozumienia – że jego reakcje są wynikiem wewnętrznego lęku. Obalona iluzja będzie bolesna, ale doprowadzi do prawdy i pomoże nadać życiu odpowiedni kierunek.

Cios, będący w rezultacie zrozumieniem, przedstawiony jest we śnie jako zranienie psa. Gdy w jego konsekwencji dochodzi w nas do głębokiego uświadomienia, pies we śnie zdycha, a nasz instynkt obronny ulega zmianie. Hejter może wtedy zaprzestać hejtu i rozwinąć swój potencjał w pozytywnym kierunku, np. jako wyważoną krytykę.

Martwy pies – symbol transformacji

Równie dobrze, na miejscu hejtera może stanąć osoba hejtowana, albo która nie potrafi się postawić i zaznaczyć własnego stanowiska. Która nie potrafi się obronić. Jej wewnętrzny pies ulega zranieniom za każdym razem, gdy ofiara poddaje się zdaniu innych, gdy odchodzi od własnych pragnień i dążeń na rzecz innych. Gdy rezygnuje z wierności sobie, bo uważa, że nie zasługuje, nie należy się jej, nie ma prawa, albo że jest po prostu za głupia i za słaba.
W momencie gdy kolejny cios przepełnia czarę goryczy, senny pies umiera. Dochodzi do transformacji, której kierunek zależy od ofiary. Człowiek może zmienić swoje podejście do siebie i zacząć bronić własnej osoby, własnych opinii i pragnień. Może jednak równie dobrze poddać się jeszcze bardziej…
O samej transformacji i śmierci można poczytaj również TUTAJ.

Biały pies. Czarny pies

O tym, że biel i czerń odzwierciedlają nasze wewnętrzne i zewnętrzne aspekty pisałam w Mandali Serca, a dokładniej TUTAJ. W przypadku zwierząt – naszych wewnętrznych instynktów – zmienia się niewiele. Biały pies ukazuje więc najczęściej nasze idealistyczne, wewnętrzne spojrzenie, które bardzo często sprowadza się również do wierności ku innym. Dzieje się tak, ponieważ idealizm budowany jest na wzniosłości, która nie opiera się na doświadczeniach. Wywodzi się raczej z pragnień odnośnie tego, jakim chcielibyśmy widzieć świat i innych ludzi. W wyniku tego, bardzo często stajemy w obronie innych, ale również pozwalamy się wykorzystywać. Jesteśmy wierni przyjaciołom, rodzinie, ojczyźnie…ale nie sobie.

Czarny pies natomiast pokazuje naszą wierność przeniesioną w materię, a więc opartą na doświadczeniach i wnioskach. Wtedy to najczęściej uczymy się, że ważna jest równowaga między światem zewnętrznym, a nami. Że musimy dbać o własne interesy i nie możemy ich pomijać na rzecz innych ludzi. Czarny pies jest więc symbolem agresji i wierności sobie, którą wyrażamy w życiu, w działaniu. W sposób wręcz namacalny.

Znaczenie snu o psie bywa wielorakie, uzależnione od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Od materii, podświadomości zbiorowej i indywidualnej. Od poszczególnych doświadczeń śniącego oraz dalszych elementów snu. Zawsze jednak głównym przesłaniem jest symbol psa – wierność i towarzysząca jej agresja.

 

Zobacz także:

Śmierć psa i wampiry we śnie
Śmierć psa i wampiry we śnie
Biały wilk, pociąg i partner we śnie
Biały wilk, pociąg i partner we śnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *